Politkovskaya davası yeniden görülecek

0

Rusya Yüksek Mahkemesi, 2006 yılında öldürülen muhalif gazeteci Anna Politkovskaya'nın davası ile ilgili yeni çalışma yapması için savcılığa iade etti.

Politkovskaya’nın ailesinin avukatı Karinna Moskalenko AFP’ye yaptığı açıklamada, taleplerinin kısmen yerine geldiğini savcıların yeni bir şans elde ettiklerini söyledi. Avukat, aradan geçen üç yıla rağmen davanın henüz çözülemediğini, elde edilen yeni fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Kremlin muhalifi bir gazeteci olarak bilinen ve Özellikle, Rus gizli servisi çalışanlarının rüşvet aldıkları ve Çeçenistan'da insanları kaçırdıkları yönündeki haberiyle gündeme gelen Anna Politkovskaya, 7 Ekim 2006 tarihinde, Moskova'daki evinin asansörü önünde başına ateş edilerek öldürülmüştü.

Başlatılan soruşturma sonucu 2007'ninı Ağustos ayında, 11 kişi gözaltına alınmış, ancak sadece üç kişi Cebrail ve İbrahim Mahmudov kardeşleri ve eski güvenlik birimleri polis memuru Sergey Hacıkurbanov hakkında cinayete yataklık etmek suçundan dava açılmıştı. Ancak delil yetersizliği nedeniyle 2009'un Şubat ayında üçü de Politkovskaya davasından beraat etmişti.

Tetiği çektiği öne sürülen Mahmudov'ların en büyüğü Rüsem Mahmudov ise hala yakalanamadı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan