Rus emekli, 20 yıldır evinden şehre tek başına metro inşa ediyor

4

Rusya'nın Lipetsk bölgesinde oturan 75 yaşındaki emekli Rus Leonid Mulyarçik, 20 yıldır tekbaşına metro inşa ediyor. Macera düşkünü emekli, yerin altına inerek gece gündüz toprak kazıyor.

Komsomolskya Pravda'nın haberine göre, Lipetsk bölgesinin Lebedyani kentinde oturan Mulyarçik, 1989 yılında metro inşa etmeyi kafaya koydu. Kasabanın en ucra mahallesinde yaşayan Mulyarçik'e göre, evinin önünden kent merkezine kadar bir metro hattı çekilmesi şart. Çünkü metro ulaşımı sağlanırsa, 20 dakikada kent merkezine ulaşabilecek. Maceraçı Rus, kentte 27 bin insanın yaşadığını öne sürerek kürek kazma 20 yıldır çalışıyor.

Metro şirketi de kurdu

Mulyarçik 1989 yılında ilk koopetaif şirketini kurdu. Dönemin SSCB lideri Mihail Gorbaçov, bu tip özel şirketlerin açılmasına destek veriyordu. Mulyarçik, birkaç yandaşını yanına alarak şirketinde işçi olarak çalıştırdı. Şirketin ünü tüm kenti ve bölgeyi sardı. Radost adlı firmada ilk günlerde 166 kişi çalışıyordu. Herşey yolundayken, Mulyarçik'in, "Metro çalışmaya başladığı zaman herkes ilk maaşını alacak" açıklaması ortalığı altüst etti. Metro maceracısı ertesi gün kendisini firmada tek başına buldu. Ama bu Mulyarçik'in heyacanını bitirmedi. Aldı eline tekrar kürek kazma ve yine kazmaya başladı.

200 metre kazmış

Mulyarçik 20 yılda toplam 200 metre tünel kazmayı başarmış. Mulyarçik daha fazla metre inşa edebileceğini, ancak maddi imkanlarının buna engel olduğunu iddia etti. Emekli macera düşkünü aldığı emekli maaşını da çimento ve inşaat malzemelerine harcıyor. Bölgeye gelen özel komisyon ekibi de tünelde incelemelerde bulundu. Mulyarçik'e göre heyet çalışmayı olumlu buldu. Hatta inceleme komisyonu, "tünelin duvarları neden bu kadar sağlam" diye şaşırmışlar. Mulyarçik ise, "Kendi inşaatımda çimentoyu çalmadım." demiş.

Ama emeklinin komşuları ise onun metro çalışmalarından endişe ediyor. Komşulara göre, tünel çökebilir. Lebedyani Belediye Başkanı Aleksandr İşutin ise emekli vatandaşın metro inşaatını onaylamadıklarını belirtti. Belediye Başkanı, “Bu inşaatı sonu kötü olabilir, öncelikle Mulyarçik'in kendisi için.” diyor. Ama emekli maceracı kendinden emin: “Herşey yasal ve hesaplanmış. Amacım hayırseverlik. Bugün bana kıymet vermeseler de, günün birinde kent halkı bana müteşekkir olacaktır.”

Fuad Seferov, Moskova, Cihan