İşte Rusya'nın yüz yıl önce çekilen renkli fotoğrafları

36

Rusya’nın 19. yüzyılın sonunda Çarlık döneminde imparatorluğun çeşitli bölgelerinde ünlü fotografçı Sergey Prokudin-Gorski’ye çektirdiği resimler internet sitesinde ilgi ile izleniyor.

19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başlarında fotoğrafçılar renki resimler elde edebilmek için kırmızı-mavi-yeşil filtreli monokrom fotoğrafları ayrı ayrı çekiyor, sonra da bunları birleştirerek renkli fotoğraflar elde ediyordu. Rusya'da fotoğraf sanayıtla uğraşan Sergey Prokudin-Gorski adlı ünlü Rus fotoğrafçısı da bu yöntemi kullanarak Rusya İmparatorluğu'nun bir çok yerinden renkli fotoğraflar elde etmeyi başardı.

Prokudin-Gorski, Rusya İmparatoru Çar II. Nikolay tarafından verilen talimat ile Rusya İmparatorluğu'nun 1909 yılından 1916 yılına kadar bir çok yerini gezerek insanları, doğayı, kilise ve tarihi yapıları fotoğrafladı. Prokudin-Gorski, 1908 yılında ünlü Rus yazarı Lev Tolstoy'un renkli ve siyah beyaz portre foroğraflarını çeken nadir fotoğrafçılarından biri olarak da biliniyor.

1917 Sovyet Devrimi sonrasında Prokudin-Gorski Rusya'yı terketti ve 1944 yılında Fransa'nın başkenti Paris'te öldü.

Prokudin-Gorski'nin resimlerini izleyebilmek için web-sitesi oluşturulmuş durumda. Prokudin-Gorski'nin çalışmaları sayesine tam 100 yıl önce Rusya İmparatorluğu’nun Türkistan ve Kafkas bölgelerinde çekilen renkli fotoğraflarını izlemek mümkün.

İşte 100 yıl önceki Rusya...

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan