İşte Rusya'nın yüz yıl önce çekilen renkli fotoğrafları

24

Rusya’nın 19. yüzyılın sonunda Çarlık döneminde imparatorluğun çeşitli bölgelerinde ünlü fotografçı Sergey Prokudin-Gorski’ye çektirdiği resimler internet sitesinde ilgi ile izleniyor.

19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başlarında fotoğrafçılar renki resimler elde edebilmek için kırmızı-mavi-yeşil filtreli monokrom fotoğrafları ayrı ayrı çekiyor, sonra da bunları birleştirerek renkli fotoğraflar elde ediyordu. Rusya'da fotoğraf sanayıtla uğraşan Sergey Prokudin-Gorski adlı ünlü Rus fotoğrafçısı da bu yöntemi kullanarak Rusya İmparatorluğu'nun bir çok yerinden renkli fotoğraflar elde etmeyi başardı.

Prokudin-Gorski, Rusya İmparatoru Çar II. Nikolay tarafından verilen talimat ile Rusya İmparatorluğu'nun 1909 yılından 1916 yılına kadar bir çok yerini gezerek insanları, doğayı, kilise ve tarihi yapıları fotoğrafladı. Prokudin-Gorski, 1908 yılında ünlü Rus yazarı Lev Tolstoy'un renkli ve siyah beyaz portre foroğraflarını çeken nadir fotoğrafçılarından biri olarak da biliniyor.

1917 Sovyet Devrimi sonrasında Prokudin-Gorski Rusya'yı terketti ve 1944 yılında Fransa'nın başkenti Paris'te öldü.

Prokudin-Gorski'nin resimlerini izleyebilmek için web-sitesi oluşturulmuş durumda. Prokudin-Gorski'nin çalışmaları sayesine tam 100 yıl önce Rusya İmparatorluğu’nun Türkistan ve Kafkas bölgelerinde çekilen renkli fotoğraflarını izlemek mümkün.

İşte 100 yıl önceki Rusya...

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan
YASAL UYARI

Yayınlanan haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tüm hakları KPLK'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.