Moskova 862. yıl dönümünü kutluyor

4

Rusya'nın başkenti Moskova, kuruluşunun 862.yıl dönümünü törenlerle kutluyor.

Cumartesi başlayacak törenlerde ilk olarak, Kremlin duvarı önünde İkinci Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybetmiş askerler anısına kurulan meçhul asker anıtına çelenk bırakılacak. Ardından anıtın hemen yanındaki savaşın ilk yıllarında Alman Nazileri Moskova'nın kapısından geri püskürten Mareşal Georgi Jukov ve "Kahraman Kentler" anıtlarına da çelenk koyulacak.

Resmi törenlerin ardından renkli ve yoğun bir gün Moskova’da yaşanacak. Kent merkezi ve Poklonniy Gorı isimli Zafer Parkı'nda konserler bir dizi konser verilecek. Tarihi Puşkin meydanında Moskova basını festivali, Tver caddesinde öğrencilerin hazırladığı sanat eserlerin sergisi, Tsaritsıno milli orman müze alanında etkinlikler ve diğer bir dizi program Moskova’lıların beğenisine sunulacak. Pazar günü kentin gözle görmeye değer mekanlarında Halk Yürüyüşü düzenlenecek. Etkinliklerde 20 bin güvenlik görevlisi güvenliği sağlayacak.

Rus tarihçiler Moskova'nın tarihini 1147 olarak gösteriyor. 1260 yılında Moskova kenti Moskova Prensliği'nin başkentine dönüştürüldü. 1460-1711 yıllarında Rus preslinklerinin başkenti olan Moskova, yerini St.Petersburg kentine kaptırdı. 1918 yılında ise Bolşevik devrimi önderi Vladimir lenin (Ulyanov) Moskova'yı tekrar başkent (bu sefer Sovyet Rusyası'nın başkenti) yaptı. 1922-1991 yıllarında ise eski SSCB'nin başkenti olarak kaldı. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Moskova, Rusya Federasyonu’nun da başkenti olarak kalmaya devam etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan