Medvedev: Moskova ile gurur duyuyoruz

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, başkent Moskova ile gurur duyduklarını, şehrin Rusya’nın değişen ve güçlenen yüzünün sembolü olduğunu söyledi.

Moskova'nın 862. kuruluş yıl dönümü töreninde konuşma yapan Medvedev, başkentlilerin bayramını samimi kalpten kutladığını belirtti. Başkan Medvedev, “Biz Moskova'nın Rusya'nın sembolü olduğunu, ülkenin büyük kaderi, birliği ve eşi değeri olmayan çeşitliliğin sembolü olduğunu dile getiriyoruz. Moskova ülkenin sürekli değişen yüzü ve kalkınmasının da sembolü sayılıyor." dedi.

Medvedev, Moskovalıların Güney Osetya halkına (Gürcistan'a bağlı ayrılıkçı bölge) yaptığı yardımlardan dolayı da şükranlarını sundu. Medvedev, “Savaş Şinvali kentini yerle bir ederken Moskovalı inşaatçılar yaklaşık bir yılda Güney Osetya'da yeni konutlar açtı ve ismini de Moskovski diye koydu. Bu insanlığın ve kardeş yardımın en güzel örneği. Bu yüzden başkentimizi yüksek değerlendiriyoruz, onunla onur duyuyoruz ve daima Moskova ile gurur duyacağımızdan da eminiz!” şeklinde konuştu.

Törende Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov ve Rusya Ortodoks Kilisesi Patriarkı Kirill de hazır bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan