Ruslar, Moskova’lıları sevmez

34

Moskova kuruluşunun 862.yıldönümünü görkemli törenlerle kutluyor. Rusya’nın önde gelen haber ajansı Ria Novosti, başkenti farklı kılan dokuz özelliği sıraladı.

 

 

Moskovalıları Ruslar sevmez

Moskova dışında kalan Rusya şehirlerinde gerçekleşen kamuoyu araştırmasına katılanların yüzde 66’sı Moskovalılar’ı olumsuz olarak tanımladı. Moskovalılar’ın güzel iş, yükse gelir ve maddi refah elde ederken, insanlıklarının olumsuz etkilendiği kaydedilen çalışmaya göre, katılımcıların yüzde dokuzu Moskovalıları kendini beğenmiş ve kibirli olarak değerlendiriyor. Yüzde altısı başkent halkını kaba ve agresif, yüzde dördü cimri ve para biriktirme hırslısı, yüzde üçü ise misafir sevmeyen, soğuk, sinirli, telaşlı ve egoist olarak tanımlıyor. Vatandaşların sadece yüzde üçü Moskovalılar için, "aydın ve kültürlü", yüzde ikisi ise "hoş ve muhabbete doymayan" nitelendirmesinde bulunuyor.

Moskovalılar da başkente gelenleri sevmez

Rusya Göçmen Araştırmaları Merkezi bilgilerine göre, Moskova'da yerli Moskovalıların sayısı (dedesi de Moskova’lı olan) yüzde iki, yani 150-180 bin civarında. Moskovalıların yüzde 47'si Moskova'da doğmamış. Ve bu kategoriye giren Moskovalıların sayısı her geçen gün artıyor. SSCB'nin dağılmasının ardından yurtdışına en az 100 bin Moskovalı göçtü.

Belarus ve Ukrayna gibi ülkelerden Moskova’ya göç azalırken, Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan'dan gelenlerin sayısı arttı. Moskova nüfusunun yüzde üçü Güney Kafkasya cumhuriyeti vatandaşlarından oluşuyor. Bunun dışında Moskova'da Türk, Sırp, Çin, Afgan ve Vietnamlardan oluşan 300 bin kişi yaşıyor. Göçmen sayısı yerlilerin çok üstünde. Göçmenler Moskova’ların tepkisini çekiyor. Özellikle kriz sürecinde göçmenler nedeni ile bir kısım Moskovalılar’ın işsiz kaldığı, çoğu zaman da düşük maaşa çalışmak zorunda kaldıklarını düşünüyor.

Trafikte ayda ortalama 12 saat boşa gidiyor

En yüksek maaşı alan, gerçekte başkent dışında yaşayan Moskova’lıların en büyük sorunu trafik. Ayda ortalama 12 saat sıkıcı Moskova trafiğinde beklemekle geçiyor. Rusya’nın ve dünyanın en pahalı şehri olma özelliğini koruyan Moskova’da nüfus da hayli yoğun. Moskova'da bir hektar alanda 120 kişi yaşarken, bu rakam Çikago'da 16, New York'ta 40 ve Londra'da ise 62.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan