Askeri zırhlı araç durağın üzerinden geçti: 1 ölü, 1 ağır yaralı

7

Rusya'nın Perm bölgesinde sarhoş bir şoförün kullandığı askeri zırhlı araç durağın üzerinden geçti. Olay sırasında bir kişi hayatını kaybederken, bir kişi de ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Olay Perm bölgesinin Aleşiha kasabasında meydana geldi. Bölgede bulunan Rusya İçişleri Bakanlığı'na bağlı İç Kuvvetler Askeri Enstitüsü'nde görevli şöfer öğretmen gece saatlerinde zırhlı araca atlayarak kasabaya dolaşmaya çıktı.

Alaşiha kasabasında bir durağın yanında dönüş yapmaya çalıştı. O sırada aracını geri hareket ettirmeye çalışırken durağın üzerinden geçti. Olay sırasında durakta bekleyen bir kişi hayatını kaybederken, bir kişi ağır yaralandı. Yaralı acil olarak hastaneye kaldırılırken, askeri okulun şoför öğretmeni göz altına alındı. Rus güvenlik güçleri olayla ilgili soruşturma başlattı.

Tank köye girmişti

Daha önce de, bir Rus tankı köye girerek bir evi yerle bir etmişti. Skandal, olayın cep telefonu ile çekilmiş videolarının internete düşmesiyle ortaya çıkmıştı. Görüntülerde bir köy evinin köşesine çarpmış tank ve onun etrafında gülen sarhoş askerler görülüyordu. Ayrıca askerleri ellerinde votka şişeleri olduğu halde beceriksizce tanka tırmanmaya çalışıyordu.

Ural bölgesinde gerçekleşen olayda bir kadın da "Onu tanktan çıkarın" diye çığlık atarken duyuluyordu.Skandalın ortaya çıkmasının ardından ordu, olayda meydana gelen zararı karşılayacağını açıklamıştı. Açıklamada tankın bozulmuş olabileceği ve bu yüzden yakın yerde yapılmakta olan bir tatbikattan geri kalmış olabileceği belirtilmişti. Rusya`nın Volga-Ural Askeri Bölge sözcüsü Yarbay Konstantin Lazutkin, “Elbette ihlaller var; ancak tank mürettebatı birliğini yakalamak için iyi bir şekilde davranıyor.” demişti. Videoda evin sahibi ise "Allah`a şükür eve ateş etmediler" diye konuşuyordu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan