Moskova belediyesinden karla mücadelede ilginç çözüm; kar şehrin dışına yağdırılacak

5

Büyük kutlama ve törenlerin olduğu günlerde bulutları uçaklar kaldırarak dağıtan Moskova belediyesi, şimdi de karla mücadelede ilginç bir çalışma başlattı. Moskova belediye başkanı Yuri Lujkov, kış boyunca karların temizlenmesi için önemli oranda harcama yapıldığını, bunun yerine karın yağmasını önlemenin daha ekonomik bir çözüm olacağını söyledi. Lujkov’a göre, kış boyunca şehrin dışına yağdırılacak kar sayesinde çiftçiler de daha fazla ürün hasat edebilecek.

Belediyenin büyük bayram ve kutlamalarda benzer teknikleri kullandığını kaydeden Lujkov, “Yağmur bulutlarını dağıtarak, güneşli hava garantisi verebiliyoruz. Bu uygulamayı kış boyunca karın şehrin dışına yağmasını sağlayarak neden yapamayalım? Şehir dışı için bu daha fazla yağış ve daha fazla ürün anlamına geliyor. Bizim için de az kar, az maliyet demek.” değerlendirmesinde bulundu.

Ancak, şehrin dışında yaşayan halkın Moskova belediyesinin açıklaması ile panik yaşadığı kaydediliyor. Çok fazla yağışın ürünlere zarar vermesi, mevsim değişikliklerine neden olmasından endişe eden çiftçiler, evlerinin ve tarlalarının sel suları altında kalmasından da korkuyor. Uzmanlara göre, uçak kaldırılarak atılan bombalarla dağıtılan bulutlar, şehir dışında fazla yağışa ve su baskınlarına neden oluyor. Bilim adamları da, kış boyunca şehre kar yağışının engellenmesinin çevre açısından önemli sorunlara neden olabileceği uyarısında bulunuyor.

Karın yağmasını önlemek için yapılacak harcamanın, yağdıktan sonra yapılacak mücadeleden üç kat daha ucuz olacağı belirtiliyor. Moskova belediyesi kış boyunca 2 bin 500 kar temizleme aracı ve 50 bin işçiyi karla mücadelede istihdam ediyor. Küresel ısınma nedeni ile Ekim ayından Mart sonuna kadar devam eden soğuk kış şartlarının Moskova için giderek azaldığına dikkat çekiliyor.

1986 yılında gerçekleşen Çernobil kazasının ardından Rusya, Moskova ve diğer büyük şehirlere radyoaktif etkinin azaltılması için bulutların dağıtılması yöntemini kullanmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan