Maaşları geciken denizciler açlık grevine gidiyor

1

Rus 'Maksim Ammosov' gemi mürettebatı, çalıştıkları Arktik Denizi Nakliye Şirketi'nin kendilerine geciktirilen maaşlarını ödememesi durumunda açlık grevine gideceklerini duyurdu.

 

Gemiciler Sendikası tarafından yayınlanan bildiride 'Maksim Ammosov' gemi murettebatının 4 aylık maaşlarının ödenmediği belirtildi. Bildiride gemide çalışanların zor durumda kaldıkları, diş fırçalarının bile olmadığı kaydedildi. Taleplerine cevap verilmemesi durumunda mürettebatın açlık grevine gireceği belirtilen bildiride, diğer Arktik Denizi Nakliye Şirketi'ne bağlı gemi mürettebatlarının da greve katılmaları için çalışmaların başlatıldığı ifade edildi.

 

Bildirinin gönderildiği Savcılık makamı daha önce yaptığı incelemelerde Arktik Denizi Nakliye Şirketi'nin Nisan ayı itibariyle 292 çalışanına maaş ödemediği ve toplam borcunun 16.9 milyon rubleye ($538,560) eşit olduğunu saptandı.

Artik Denizi Nakliye Şirketi henüz her hangi bir açılamada bulunmadı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Ağustos ayında yine Arktik Denizi Nakliye Şirketi'ne ait ve Çin'de borçları yüzünden rehin kalan iki gemi konusunda tedbirlerinin alınmasını istedi.

Yaşar Niyazbayev, Cihan, Moskova