Moskova, terör kurbanlarını gözyaşlarıyla andı

9

Rusya’nın başkenti Moskova’da 10 yıl önce gerçekleşen terör saldırıları ile hayatını kaybedenlerin yakınları, patlamalarda ölenlerin anısına yapılan anıta çelenk bıraktı.

Anıtın önünde saygı duruşunda bulunan Moskovalılar, terör kurbanlarını gözyaşlarıyla andı. Merasimde bulunan ölen vatandaşların yakınları ve akrabaları Ortodoks geleneğine göre mum yaktı.

 

1999 yılında 8 Eylül'de gece vakti teröristler Moskova'nın Guryanov sokağında çok katlı binayı havaya uçurmuşlardı. Patlama sonucunda 92 kişi hayatını kaybederken, 86’sı çocuk 246 kişi de yaralanmıştı. Aradan birkaç gün geçtikten sonra (13 Eylül) Moskova'nın güneyindeki Kaşirskoe Şosse caddesinde bulunan sekiz katlı bina da patlatıldı. Terör saldırısı sonucunda 13’ü çocuk 124 kişi ölmüştü.

 

Terörle ilgili soruşturma başlatan Rus güvenlik güçleri olayla ilgii Kuzey Kafkasyalı kökenli Adam Dekkuşev ve Yusuf Krımşamhalov'u suçlu bulmuştu. Her iki sanık 12 Ocak 2004 yılında Rus mahkemesinin verdiği kararla ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

GQ dergisi patlamalarla ilgili Putin'i suçlamıştı

GQ dergisi, geçtiğimiz günlerde Moskova'da 1999 yılında düzenlenen ve 300 kişinin ölmesine yol açan terör saldırılarla ilgili Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in suçlayarak bir makale yayınlamıştı. Bu gelişmenin ardından makalenin derginin Rusya baskısında yer almaması tepkilere yol açmıştı.

1999 yılında ayrılıkçı Çeçen güçleri liderlerinden biri sayılan Şamil Basayev'in komşu Dağıstan topraklarına sızması ve Moskova'da binaların patlamasının ardından dönemin çiçeği burnundaki Başbakanı Vladimir Putin İkinci Çeçen Savaşı'nı başlatmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan