Motorcuların nefes kesen spor dalı: Stunt riding

839

'Stunt riding' adı ile bilinen motorla akrobasi hareketi yapma sanatı çok görkemli, ancak aynı zamanda tehlikeli bir spor. Extrim sürüşünü sevenler hızlı gitmekle kalmayıp, aynı zamanda değişik akrobasi hareketler de gösteriyor.

Eskiden beri motor sporu ile uğraştığını anlatan Aleksandr Andreev, Stunt Riding'e hızlı sürüşten sıkıldığı için başladığını söylüyor. Andreev, “Ben aslında motor sporuyla uğraşıyorum. Ancak sadece hız yapmak artık bana sıkıcı gelmeye başladı ve 'Stunt Riding'. Hareket yaptıktan sonra hissettiğin o duygu hiç bir şeye benzemez.” diye konuştu.

 

Stunt Riding uğraşanlar çok sayıda farklı akrobasi hareketler gerçekleştiriyor. Her motorcunun kendine has sürüşü var. Ancak motorcular için en zoru yüksek hızda hareket yapmak değil. Düşük hızda dengede kalarak bir hareket yapmak asıl zor olanı. Bu zorluklardan geçmeye çalışan biri olan Roman Dırin, “Benim için en iyi akrobasi hareketi azami derecede düşük hızda yapılan harekettir. Bu çok zor, sürekli dengeyi korumak zorundasın.” diyor.

 

Stunt Riding motorcuları hiç bir koruma kullanmadan hareketler yapıyor, ancak bu sporla yeni uğraşanlar için korumasız motora oturmamaya tavsiye ediyor. Dırın, “Biz koruma kullanmıyoruz çünkü uzun zamandan beri yapmaya alıştığımız hareketleri gerçekleştiriyoruz. Bizden bu konuda örnek alınmamalı. Her exstrim sporu tehlikelidir.” ifadelerini kullanıyor.

Motorcular Stunt Riding için herhangi bir motorun modifiye edildiği takdirde kullanılması mümkün olduğunu belirtiyor. Dırın yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor: Direksyona ek frenler koyulmalı Deponun şekli değiştirilmeli. Ve en önemlisi motosikletin motorunu korumak için özel metalik kafes yapılmalı.

Bu yıl Stunt Riding severler için Moskova'da özel okul açıldı. Bu extrim spor dalını öğrenmek isteyen herkes okula başvurabiliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan