Evinin önünde para karşılığı loto oynayan Rus emekli vatandaşa ceza

41

Rusya'nın Tomsk bölgesinde kendi evinin önünde para ile loto oynayan emekli Rus vatandaşa uyarı cezası verildi. Komşuları yaşlı bayanın çocuklarına kötü alışkanlık kazandırmasından şikayetçi oldu.

28 Temmuz günü emekli Rus bayan Tamara Ponomaryova, komşularıyla evinin önünde para ile loto oynaması Rusya mehkemelerini harekete geçirdi. Komşularının ihbarı üzerine polisin baskın düzenleyerek, yaşlı bayanı göz altına aldı. Komşuları Ponomaryova'yı kötü kumar alışkanlıklarıyla küçük yaşta çocukları olumsuz etkilemekle suçladı.

Kumar tutkunu emekli bayan ise polise verdiği ifadede, loto oynunu yıllardır oynadığını ve para ile oynamayı sevdiğini söyledi. Komşuların şikayeti üzerine polis Ponomaryova'nın yasa ihlalı yaptığına dair soruşturma açarak davayı da Tomsk'un Leninski bölge makamlarına havale etti.

Tomsk Valiliği'nden Rus Ria Novosti ajansına yapılan açıklamada, emekli Ponomaryova'nın yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle kendisine uyarı cezası verildiği belirtildi. Ponomaryova’nın ilgili makamlara söz vererek bir daha paralı loto oynamayacağı taahhüdünde bulundu.

Tomsk Bölge Meclisi Başkanı Boris Maltsev ise kumar tutkunu emekliye verilen uyarı cezasını “ilginç” bulduğunu ve yerel meclis üyelerini bu tür yasa ihlalleri durumunda gereken cezanın verilmesini istedi.

Rusya’da 1 Temmuz 2009’dan bu yana şehir merkezlerinde ve halka açık alanlarda para karşılığı kumar oynatılması ve oynanması yasak.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan