Ruslar yangınla top ve tüfekle mücadele edecek

2

Ölümcül yangınlarla sıkça gündeme gelen Rusya, yeni keşifler peşinde. Rusya İtfaiye birimleri yeni geliştirilen top ve tüfeklerle yangınla mücadele edecek.

Moskova'da düzenlenen '21. Yüzyılda Yangın Güvenliği' Sergisinde yeni yangın söndürme aletleri tanıtıldı. Sergide ayrıca helikopter maketi yakılarak üzerinde Rusya'nın yeni icad ettiği yangın söndürme topu kullanıldı. Yeni icatlarını tanıtan üretici firma müdürü Genadiy Kuprin “Yangın söndürme hızını artırdık. Bu çok önemli. Özelikle bu durumlarda. Çünkü bir helikopter 30-40 saniyede yanıp bitiyor.” diye konuştu.

İcat edilen yeni sistem sayesinde bin metre karelik alandaki yangın 2 dakikada söndürülebildiğinin altını çizen Kuprin yeni sistemdeki hızın, pompa kalitesi ve köpüğün içerdiği kimyasal maddelerle desteklendiğini söyledi.

Normal söndürme pompaları en fazla 3-5 metreye ulaşabilirken icad edilen yeni itfaye toplu su şeridi 30 metrete kadar ulaşıyor ve hızlı bir şekilde yangını söndürüyor.

Küçük yangınlarda büyük sistemlerin kullanılması pahalıya mal olduğu için farklı alet icad edildi: Hızlı yangın söndürme cıhazı 'UIP'. İtfayeciler aralarında bu cıhaza Su-tüfeği diyor. Su tüfeği tek atışta saniyede 200 metre hızla su boşaltarak yangının bin dereceden 40 dereceye kadar soğutmasına yol açıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan