Rusya’da domuz gribi aşısında ilk deneme yapıldı

2

Rusya’nın ikinci büyük kenti St.Petersburg’ta A/H1N1 olarak bilinen domuz gribi aşısıyla ilgili ilk deneme yapıldı. İnflyuvir isimli aşının ilk denemesine katılan vatandaşlara aşı burundan sprey yoluyla uygulandı.

30 kişiden oluşan gönüllü deney grubu 5-7 gün hastanede kalarak sağlık görevlilerin kontrolü altında bulunacak. Bunun için gönüllülere on bin ruble (330 dolar) para da verilecek. Bu kişilerin yaşları ise 18-35 arası. Aralarında öğrenci, denizci, emlakçı ve inşaatçı mesleği yapan şahıslar var.

Aşı denemesi yapılmadan önce gönüllü vatandaşların özel sağlık muayenelerinden geçirildiği de gelen haberler arasında. Rus sağlık görevlileri aşı denemesiyle korkulacak bir durumun olmadığının da önemle altını çizdi. Şimdi Rusya Bilimler Akademisi’ne bağlı Grip Enstitüsü uzmanları aşı denemesinin nasıl sonuç vereceğini dört gözle bekliyor.

Dün St. Petersburg Medikal Bilimler Araştırma Merkezi uzmanı Olga Kotova, kişilik bir deneme grubu ile ilk aşı uygulamasına başlayacaklarını açıklamıştı. Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Kotova, “Perşembe günü uygulama için yaşları 18-35 arasında değişen 30 kişilik bir grup davet ettik. İçlerinde bir kaçı da yaşlı. Kontrolden geçirildikten sonra aşı uygulaması yapılacak. Yedi gün boyunca hastanede gözlem altında tutacağız.” bilgisini vermişti. Yetkili burundan sprey yolu ile verilecek aşının ardından her gün kan ve diğer vücut değerlerinin ölçüleceğini söylemişti.

Rusya Bilimler Akademisi’nden Oleg Kiselevtest ise aşı denemesinin tamamlanmasının ardından Ekim ayında seri üretime geçilebileceğini açıklamıştı. Rusya ilk aşamada 10-20 milyon dozluk bir üretim gerçekleştirmeyi planlıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm dünyada domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsüne yakalananların sayısı 272 bini geçerken, 3 bin 400 kişi de hayatını kaybetti. Virüsün giderek yaygınlaşmasından endişe ediliyor. Rusya’da domuz gribine yakalanların sayısı da 211’i buldu. Hastaların tamamına yakını tatile gittikleri ülkede virüse yakalanarak Rusya’ya giriş yaptı. Hastaların tamamı kontrol altında tutulurken, henüz Rusya’da gripten ölen hasta olmadı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan