Medvedev emretti, alkol şişeleri küçülecek

7

Alkol ve uyuşturucuya karşı ülke çapında savaş açan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’den alkollü içeceklerle ilgili yeni talimat geldi. 5 litreye kadar üretilebilen alkollü içeçeceklerin paketleri artık 330 ml’yi geçemeyecek.

Kremlin Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Medvedev Rusya’da satılan düşük alkollü içeceklerin ambalajının 330 ml’e kadar sınırlandırılması talimatını verdiği belirtildi. Karadeniz kıyısı Soçi kentinde geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan istişare sonuçlarına atıfta bulunan Başkan Medvedev, hükümetten alkollü ürünlerin yapılmasıyla ilgili teknik çalışmaların ve uygulamaların hazırlanmasını istedi.

 

Mevcut uyguamaya göre Rusya’da alkollü içeceklerin ambalajları 100 ml’den beş litreye kadar üretilebiliyor. Toplu tüketim yapılan kafeler için özel uygulama bulunuyor.

 

Ayık yaşam tarzı benimsemeliyiz

Ülkenin en büyük sorununun alkol olduğunu kaydeden Medvedev, Rusya’da alkol tüketiminin ulusal bir felaket olduğuna dikkat çekmişti. Rusya Devlet Başkanı, bir Rus vatandaşının yılda ortalama 18 litre alkol tükettiği yönündeki raporun kendisini şok ettiğini itiraf ederek, “Halkımız normal, sağlıklı ve ayık bir yaşam tarzı benimsemesi gerekiyor. Ve yoksul bir ülkede alkolle mücadele zor bir çalışma.” demişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan