Rusya: “Marx bize ait değil, heykelini başkentten kaldıralım”

178

Moskova Belediyesi Anıtlar Komitesi, Teatralnaya Alanı'nda bulunan Karl Marx anıtının merkezden uzak bir başka alana taşınmasını görüştü.

Moskova Belediyesi Meclisinde yapılan Anıtlar Komitesi toplantısında Mimar İvan Kazanskiy Karl Marx anıtının kaldırılması teklifinde bulundu. Kazanskiy toplantıda yaptığı konuşmada, “Marx yabancı bir insan. O hayatında bir kere bile Moskova'da bulunmamış.” diye konuştu.

 

Marx'ın taşınması ile ilgili haberleri duyan Komunist Parti yetkilileri teklife tepki gösterdi. Teklifi povokatif davranış olarak nitelendiren Komunist Parti İnsan Hakları Komitesi Eşbaşkanı Sergey Selivankin, “Karl Marx tarihin en önemli figürlerden biri. Heykelin taşınıp taşınmaması bir tek bürokratların karar vermesi ile mümkün değil. Bu tür kararları ancak halk verebilir.” dedi.

 

160 tonluk granit parçasından oluşan Karl Marx anıtı Sovyetler Birliği zamanında heykeltraş Lev Kerbel tarafından 1920 yılından 1961 yılına kadar tam 41 yıl süren çalışması sonucu yapılmıştı. Kerbel yaptığı eser sayesinde Sovyetler Birliği'nin en büyük ödüllerden biri sayılan Lenin Ödülüne layık görülmüştü.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan