Rusya’da ağaç kesen Türk vatandaşa 3 yıl şartlı hapis cezası

16

Rusya’ya bağlı Karelya Cumhuriyeti’nde orman alanında yasadışı olarak ağaç kesen bir Türk vatandaşına bölge Pryajinski Mahkemesi 3 yıl şartlı hapis cezası verdi.

Mahkeme Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 3.bölüm 260 maddesine atıfta bulunarak Türk vatandaşı suçlu buldu. Mahkemenin kararıyla Türk vatandaşı orman alanında kestiği ağaçlar için para cezası da ödeyecek. Davayı yürüten mahkemeye göre orman alanına verilen zarar 778 bin 300 ruble (26 bin dolar).

İsmi açıklanmayan Türk vatandaşın, Ağustos-Eylül 2008 yılında Karelya Cumhuriyeti’nin Pryajinski devlet orman tesislerinde yasadışı olarak ağaçları kestiği belirtildi. Olayla ilgili Rus güvenlik güçleri geçtiğimiz yıl soruşturma başlatmıştı. Türk vatandaştan da soruşturma sürene kadar bölgeyi terketmemesi için yazılı tahhahüt de alınmıştı.

Aralık 2008 yılında Türk vatandaş bu resmiyeti bozarak Karelya Cumhuriyeti’nden ayrıldı. Bunun üzerine uluslararası bültenle aranan suçlu, Haziran 2009 yılında Moskova’da bir havaalanında yakalanarak göz altına alınmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan