Stalin’in sinsi planı: Türkleri Asya’ya kovacağız, zaten orda topu topu 6-7 milyon Türk var

150

İkinci Dünya Savaşı’nın çıkışına neden olan Stalin-Hitler anlaşması (Molotov-Ribbentrop paktı) sonrası, eski SSCB diktatörü Jozef Stalin’in Türkiye ilgili sinsi planlarının olduğu ortaya çıktı. 25 Kasım 1940 yılında Stalin, “Türkleri Asya’ya kovacağız. Zaten orada topu topu 6-7 milyon Türk var.” diye öneride bulunmuş.

Sovyet askeri tarihçisi ve Sovyet Askeri Bilimler Akademisi öğretim görevlisi Lev Bezımenski’nin 2000 yılında kaleme aldığı “Çarpışma öncesi Hitler ve Stalin” eserinde, Stalin’in Türkiye ile ilgili gizli planları yer aldı. 2007 yılında vefat eden Bezımenski İkinci Dünya Savaşı sırasında tercüman, gazeteci ve araştırmacı gibi çeşitli vasıflarla Kızıl Ordu saflarında bulunmuştu.

Eserde, Sovyet Dışişleri Komiseri Vyaçeslav Molotov’un Kasım 1940 yılında Almanya’ya yaptığı ziyaret anlatılıyor. Başkent Berlin’de Nazi lideri Adolf Hitler başta olmak üzere Alman üst düzey yetkililerle buluşan Molotov, Stalin’in direktifleri üzerine Almanlarla bazı gizli konuları görüşüyor. Molotov’un gizli gezi not defterine ulaşan tarihçi Bezımenski, Alman liderlerle yapılan görüşmenin ana başlıklarında Bulgaristan ve Türkiye konusunun da yer aldığını belirtiyor. Geziden bir gün önce Molotov Stalin’le buluşuyor. Stalin Molotov’a Hitler’le ele alınacak bazı konuları belirliyor. Bu konular arasında SSCB’nin Bulgaristan’a Sovyet askeri birliklerinin girmesini istemesi ve Türkiye ile ilgili konular da yer alıyor.

Stalin: Türkleri Asya’ya kovacağız

Tarihçi Bezımenski araştırmasında Türkiye Cumhuriyeti ve Sovyet Rusyası arasında 1921 yılında imzalanan Kars anlaşmasınınn Stalin için bir baş ağrısı olduğunu iddia etti. Stalin’in Molotov’a verdiği direktiflerde Türk-Rus ilişkilerindeki gerginliğin olduğu not edilmişti. Araştırmada, Türkiye ve SSCB arasında yeni anlaşmanın imzalanmasıyla Eylül 1939 yılında yapılan ikili görüşmelerin de çıkmaz sokağa girdiği belirtildi. Yazıda, “Türkiye’nin çevresinde 1940 yılında zor diplomatik oyun işliyordu. Moskova’yı sadece boğazlar ilgilendirmiyordu. Stalin’in Molotov’a verdiği ek talimatlardan şu anlaşılıyor: Stalin, Türkiye’nin parçalanmasıyla ilgili konunun Almanya’da masaya yatırılması için Molotov’u görevlendirmişti. Türkiye’nin Bulgaristan ve SSCB arasında paylaşılmasına ilişkin konunun ele alındığını da tahmin edebiliriz. Stalin Bulgar Komünist Georgi Dimitrov’a 25 Kasım 1940 yılında, “Biz Türkleri Asya’ya kovacağız. Ne Türkiyesi? Zaten orada iki milyon Gürcü, 1,5 milyon Ermeni, bir milyon Kürt ve başkaları yaşıyor. Türkler topu topu 6-7 milyon.” diye öneride bulunmuştu.” denildi.

Sovyet tarihçisi: Türkiye’yi Hitler kurtardı

Fakat, yazara göre Stalin bu hesaplamaları yapmakla hata yaptığını belirtti. Öncelikle boğazlarda Sovyet üslerinin kurulmasına İtalya karşı çıkıyordu. İkincisi ise Hitler’e göre SSCB’yı Boğazlar konusundan oyalamak ve Hindistan konusuna itmek gerekiyordu. Tarihçiye göre, Hitler Molotov’la yaptığı konuşmada Moskova’nın Türkiye’yi ortadan kaldırması planlarına engel oldu. Bezımenski, Stalin’in Molotov’un Berlin ziyareti öncesinde Türkiye ilgili planlarının altüst olduğunu da belirtti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan