Moskova banliyö treninde 2 polis öldürüldü

3

Moskova-Serpuhov güzergahında çalışan 6341 nolu banliyö treninde 2 görevli polis öldürüldü. Polis yetkilileri, asayişi korumakla görevli olan Kirill Vafin (33) ve Vyaçeslav Drujin (23) isimli 2 Rus polisin cesetini Çehov istasyonunda bulduklarını duyurdu.

Olay yerinde inceleme yapan Rus güvenlik güçleri, polislerin kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırıya uğradığını kaydetti. Katillerin öldürülen polislerin birinin beylik Makarov tipli tabancasını ve kurşunlarını aldığı da belirtiliyor.

İlk bilgilere göre banliyö treninde kimlik kontrolü yaptığı sırada zanlılar polislere önce bıçakla saldırdı, ardından da tüfekle atei etti. Yetkili, “Polislere kısa namlulu tüfekten, daha sonra da polislere ait beylik tabançadan ateş edilmiş. Katillerin Rusya’da polis tarafından aranan suçlular olabileceği de tahmin ediliyor.” dedi.

Ayrıca, saldırganlarla ilgili Rus basınında çelişkili haberler de geliyor. Rus İnterfaks ajansına konuşan bir polis yetkilisi, olayla ilgili yaşı yaklaşık 40 olan kimliği belirsiz bir erkeği aradıklarını belirtti.

Rusya Başsavcılık Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin olayla ilgili Ceza Kanunu’nun 317. maddesi (güvenlik güçü yetkilisinin hayatına saldırı) ve 226. maddesi (beylik tabançayı çalmak) olmak üzere 2 soruşturma açtıklarını kaydetti. Polis ayrıca tren istasyonlarındaki güvenlik kamera kayıtlarını da incelemeye aldı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan