Rusya’nın Oryol bölgesinde 11 kaçak Türk işçi yakalandı

31

Rusya’nın Oryol bölgesinde tarlada çalışan kaçak 11 Türk vatandaşı polis tarafından göz altına alındı.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Rusya İçişleri Bakanlığı Basın Bürosu yetkilisi, bölgede “Kaçak İçşi” adlı operasyon düzenlediklerini açıkladı. Rus polis sözcüsü, “Rus güvenlik güçleri operasyon çerçevesinde çok sayıda Türk vatandaşını yakaladı. Polis ve Federal Göçmen Servisi yetkililerinin ortaklaşa yaptığı operasyon önce Oryol’un Maloarhangelsi bölgesinde gerçekleştirildi. Bölgedeki tarlayı basan Rus güvenlik güçleri burada kaçak çalıştıkları gerekçesiyle 11 Türk vatandaşını göz altına aldı.” dedi.

Polis yetkilisi, Türk işçilerin tarlada ciftçiik yaptığını da belirtti. Türk işçilerin hiç birinin çalışma belgesi olmadığını da kaydeden yetkili, “Yapılan araştırmada Türklerin Rostov bölgesindeki bir iş veren tarafından Oryol’a çalışmaya gönderildiği ortaya çıktı. Rostovlu işadamı Türk ciftçiler için günlük çalışma belgesi de hazırlamış. Olayla ilgili Rus işadamına dava da açıldı.” şeklinde konuştu.

Operasyon çerçevesinde bölgede sahte belge hazırlamak suçundan bir Ermeni ve bir Ukraynalı vatandaş da göz altına alındı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan