İzmariti barutun üzerine atan Rus asker faciaya neden oldu

2

Rusya’nın Çelyabinsk bölgesindeki askeri kışlada silah deposunda sigara içen ve izmaritini barutun üzerine atan asker faciaya neden oldu. Yangını söndürmeye çalışan bir komutan ölürken, iki asker de ağır şekilde yaralandı.

Çelyabinsk’in Karabaş kentindeki askeri kışlada önceki gün çıkan yangını araştıran savcılık ilginç verilere ulaştı. Privolski-Uralski bölgesi Asker Savcısı Yardımcısı Albay İgor Serov yangınla ilgili şu bilgileri verdi: “Kışlanın silah deposunda çalışan Rus askerlerden biri dikkatsiz davrandı. Asker sigara izmaritini barutun üstüne atınca patlama ve yangın oldu. Askerler olay yerinden kaçarken, kışlanın üst düzey komutanları yangını söndürmeye çalıştı.” dedi.

Yangının çıkmasına neden olan asker Kirill Deynekin suçunu kabul ederek askeri savcılara ifade verdi. Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu’na bağlı Askeri Soruşturma Masası yetkilileri olayla ilgili dava açtı. Askeri savcı Serov’a göre er Deynekin’in beş yıla kadar hapis cezası istenebilir. Savcı, silah deposunda çalışan askerlerin sigara içmesine de bir türlü anlam veremediğini belirterek, “Kışla komutanlığı ve depodan sorumlu yetkililerle bu konuyu görüşeceğiz.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan