Rossiyskaya Gazeta, Komsomolskaya Pravda’yı mahkemeye verdi

2

Rus devlet gazetesi Rossiyskaya Gazeta, telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle bulvar gazetesi Komsomolskaya Pravda’yı mahkemeye verdi.

Rossiyskaya Gazeta’nın hukuk işlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İvan Şubin, Rus Ria Novosti ajansına yaptığı açıklamada, buna gerekçe olarak kendi sayfalarında yayınlanan iki özel mülakat ve bir makalenin Komsomolskaya Pravda’da yer almasına bağladı.

Şubin, “Bizim rızamız olmadan yazılarımızın tekrar yayınlanması hoş bir durum değil. Bunlar yasalara aykırı. Dolayısıyla Moskova mahkemesine dava açtık. Konu, Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Başkanı Aleksandr Bastrıkin ve Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov’la yapılan özel mülakat ve Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov’un bizim için özel yazdığı makale ile ilgili. Davayla ilgili tazminat parasını mahkeme düzenleyecek, fazla tazminat almayı planlıyorız.” dedi.

Komsomolskaya Pravda: Hayretler içindeyiz

Davayla ilgili Komsomolskaya Pravda gazetesi Genel Müdürü Vladimir Sungorkin, olaya çok şaşırdıklarını belirterek, “Çünkü her iki gazete başarılı bir şekilde bir biriyle işbirliği içinde. Bizi uyarmadan, hiçbir şey izah etmeden ve ilişkilerimizi bahsetmeden aniden gazetemizi mahkemeye verdiler. Dava çok bilmeceli, çünkü onlar her mülakat ve makale için 5’er milyon ruble talep ediyorlar. Bu tam saçmalık. Diyelim ki, hırsızlık yaparak yazılara sahip çıktık, fakat her üç durumda da “Rossiyskaya Gazeta’ya atıfta bulunduk.” şeklinde konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan