Geyik halkı Nenetsler modern yaşamı reddediyor

1046

Rusya kuzeyinin en derinlerinden yaşayan ren geyiği bakıcıları Nenetsler yaşam tarzlarını modern koşullara asla değiştirmek istemiyor.

Nenets Özerk Bölgesi Rusya'nın en kuzeyinde bulunuyor. Buradaki uçsuz bucaksız tundralarda yaşayan ren geyiği sürüleri bu bölgenin geleneksel geçinimi için büyük önem taşıyor. Ancak, burada asırlar boyu yaşayan Nenets halkı için geyik bakıcılığı sadece iş ve geçinme değil, aynı anda hayatın manası anlamına geliyor.

Nenetsler geleneksel olarak ren geyiği bakıcılığını yapan göçebe bir halk. Nenetsler basit ve kırsal hayat tarzı yaşamalarına rağmen, çok yetenekli ve ticaretleri başarılı bir şekilde düzenleyen bir halk.

Otlandıkları bölgeye göre kalma sürelerinin belirlendiğini ifade eden Ren geyiği çobanı Fyodor Tanbarev süreli bir noktadan diğer noktaya hareket ettiklerini anlatıyor. Tanbarev, "Bir haftamız var. Ondan sonra kış için hazırlık başlayacak ve fazla dolşamamız gerekecek. Her bulunduğumuz nokta, otlaklar bağlı olarak birkaç katmardan oluşuyor." diyor.

Nenetsler için, geyik pratik hayatlarında her şey anlamına geliyor. Tanbarev geyiklerin halkı için önemi şöyle anlatıyor: "Ren geyikleri bizim ulaşım aracımız, güç ve teçhizat kaynağımız, giysimiz ve çadırı içeriden-dışarıdan kaplayan malzememiz."

Öğrenciler helikopterlerle taşınıyor

Tundrada yaşam çok zor. Bu yüzden kış gelmeden bölgede yaşayan çocukların çoğu helikopterlerle Narian-Mar kentine yatılı okula taşınır.

Okulun çok eski olduğunu anlatan Naryan-Mar Yatılı Okul Müdürü Aleksandr Şamov, "Bu okul 1946 yılında normal okullara gitmeye imkanı olmayan öğrencilere eğitim vermek için kurulmuştu. Burada okuyan çocuklar farklı etnik azınlıklarından oluşuyor. Bu yüzden onlara çok büyük ilgi ile yaklaşıyoruz." diye anlatıyor.

Nenets öğrencilerinin özel hibe programları aracılığıyla farklı diller, modern teknolojiler öğrenmenin yanısıra sanat porogramları ile de tanışma imkanı bulamiliyor. Ancak en ilerici fikirler ve eğitim bile birçok Nenets öğrencisinin sevdiği Tundra'yı modern yaşam koşullarına değiştirmesini ikna edemiyor.

Bunlardan biri Alla Soboleva, "Ben tundraya döndüm ve aslında burası çok hoşuma gidiyor. Bakın burada sürekli temiz hava ve taze su bulabilirsiniz. Etarafınızda geyikler dolaşıyor. Çok hoş bir şey bu." diyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan