Moskova’da kayıtlı AİDS’li sayısı 50 bini geçti

8

Moskova Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Andrey Seltsovski, başkentte AİDS olarak bilinen HIV virüsüne yakalananların sayısının yüzde 8-10 civarında artarak 50 bini aştığını söyledi. Seltsovski, son 20 yılda da sadece Moskova’da 4 bin 700 kişinin AİDS nedeni ile hayatını kaybettiğini belirtti.

 

Birçok AİDS’li hastanın yeterli sağlık hizmeti alamadığını ifade eden uzman, “HIV virüsü bulaşanların sayısı giderek artıyor. AİDS’li hastalar grubu alkol ve uyuşturucu bağımlıları ile aynı tehlikeli grupta ele alıyoruz. AİDS’li hastalara yeterli sağlık hizmeti ve kontrol sağlanamıyor.” uyarısı yaptı. AİDS’li hastaların psikolojik ve moral desteğe ihtiyacı olduğunu kaydeden yetkili, aileleri çocukları ile ilgilenmeleri konusunda uyardı.

 

Tüm dünyada 58 milyon, ve Rusya genelinde 500 bin HIV virüsü bulaşan hasta olduğuna dikkat çeken Seltsovski, “Bir çok analiz ve değerlendirme yapılabilir. Kötü durumun ilerlediğini görüyoruz. Kayıtlı HIV’li hasta sayısı Moskova’da 50 bin 148’e ulaştı.” dedi.

AİDS’le en iyi mücadele aile değerlerini geliştirmekle mümkün

Önlem alınmaması durumunda tüm Rusya’da hasta sayısının 1,5 milyonu aşabileceğini kaydeden uzman, “HIV’li hastaların Moskova’ya girmemeleri konusunda izleme yöntemleri geliştirildi. Ancak Federal yetkililer bunu tam uygulamıyor. Sistem verimli çalışmıyor. Çocuklara ve gençlere aile ve iffet değerleri anlatılarak AİDS’le en iyi mücadeleyi yapmış oluruz.” önerisinde bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan