Putin, Leopar’ı uzaktan sevdi

6

Sıra dışı faaliyetleri ile gündemde kalmayı başaran Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rusya’nın tatil şehri Soçi’ye yakın Krasnaya Polyana bölgesinde vahşi leoparlarla birlikte görüntülendi. Bölgede oluşturulan vahşi yaşamı koruma alanına iki leoparın bırakılması törenine katılan Putin, leoparları uzaktan sevdi. Putin ve beraberindeki heyete leoparların kükrediği esnada kameraların çevreyi göstermesi nedeni ile, Rusya başbakanının korkup korkmadığı anlaşılamadı.

 

İran, Gürcistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’da çok az sayıda bulunan Batı Asya leoparları, Birleşmiş Milletler Vahşi Yaşamı Koruma birliğinin nesilleri tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer alıyor. Rusya Kafkasya bölgesinde oluşturulan tabi koruma alanında leopar neslinin 10-15 yıl içinde yeniden canlandırılması planlanıyor.

 

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un hediye ettiği iki leopar bölgeye uçakla getirildi. Leoparların bölgeye salınması esnasında Türkmenistan Cumhurbaşkanı’nı telefonla arayan Putin, “Hediyeniz için çok teşekkür ediyorum. Bunlar harika hayvanlar.” dedi.

Putin, projenin uluslar arası bir çalışma olduğuna dikkat çekerek, yetkililere çalışmalarında başarılar diledi. Putin’in başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Soçi ziyaretinde Türk basınına tanıttığı Niva marka jipini kullanarak bölgeye gelmesi dikkat çekti.

Rusya başbakanı Putin daha önce de bilim adamları ile birlikte kaplan avına katılmıştı. Uyuşturucu iğne ile kaplanı avlayan Putin, uydu irtibatlı tasma takarak doğal yaşamın korunmasına verdiği önemi göstermişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan