Moskova artık rüya şehir değil

39

Rusya’nın başkenti Moskova, giderek zorlaşan iş imkanları ve yaşam kalitesindeki düşüş nedeni ile artık Ruslar için rüya şehir değil. Kamuoyu araştırma kurumu VTsIOM’un gerçekleştirdiği son ankete göre çevre illerde yaşayan Ruslar, Moskova yerine kendi bulundukları şehirde iş bulabilmeyi ve zengin olmayı düşlüyor.

Bir yıl önce gerçekleştirilen ankette çevrede yaşayan halkın yüzde 57’si Moskova’ya giderek daha kolay iş bulabileceğini ve hayallerini gerçekleştirebileceğini kaydederken, 2009’da bu oran yüzde 46’ya geriledi. Bölgelerde de ümitlerine ulaşabileceklerini söyleyenlerin sayısı ise yüzde 12’den yüzde 19’a çıktı.

VTsIOM sözcüsü Olga Kamençuk The Moscow Times’a yaptığı değerlendirmede, “Ekonomik krizle birlikte, Rus halkı istikrarlı ve daha kolay yaşamları tercih ediyor. Onlar düşük ücrete razı. Ancak istikrarlı olmalı. Bu Moskova’da yüksek ücrete ve istikrarlı olmayan alternatiflere göre tercih edilebiliyor.” dedi.

Moskova’da evlenip geleceğini kurmak isteyenlerin oranı ise yüzde 12’den yüzde 8’lere geriledi. Anket, Rusya’nın 42 farklı bölge ve cumhuriyetinde 1600 kişi ile bire bir görüşerek gerçekleştirildi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan