Moskova mahkemesinden dazlaklara mahkumiyet kararı

3

Slav olmayan toplulukların korkulu rüyası haline gelen dazlak gruplarına karşı Rus polisinin gerçekleştirdiği operasyonlar etkili olmaya başladı. Rusya mahkemesinde ırkçı saldırılar gerçekleştirmekten sorgulanan 11 sanıktan ikisi 8-9,5 yıl arasında mahkumiyetle cezalandırılırken, 5 kişi de 5 yıl hapse mahkum edildi. Birinin serbest kaldığı kararda, üç sanığın da cezaları ertelendi.

Sanıklar, kurdukları dazlak çetesi ile 2008 Şubat ve Mart aylarında Çin, Kırgızistan ve Özbekistan asıllı dört yabancıyı öldürmek suçundan yargılandı. Örgütün liderlerinden olduğu belirtilen Yevgeniya Jiharyova ve İlya Şutko McDonald’s, tren yolu ve bir kiliseye bombalı saldırı gerçekleştirmek suçundan mahkum oldu. Biri bayan iki dazlak örgütü liderine 8 ila 9,5 yıl arasında mahkumiyet kararı verildi.

Rusya’da Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana ırkçı saldırılar her geçen gün artıyor. Moskova, St. Petersburg ve Voronej şehirlerinde yabancılara yönelik saldırılar olağan hale geldi. Geçen Aralık ayında Moskova mahkemesi yedi dazlak grubu liderini, 6 ila 20 yıl arasında hapse mahkum etmişti. Dazlak gruplar 20 ayrı ölümcül saldırı gerçekleştirmek suçundan mahkum olmuşlardı.

Rusya İnsan Hakları Derneği Başkanı Sergey Belikov daha önce yaptığı açıklamada Rusya’da 141 aşırı sağcı grubun faaliyet gösterdiğini, sokak saldırıları niteliğindeki olayların terör faaliyetlerine doğru dönüştüğünü ifade etmişti. Rus sivil toplum örgütü SOVA’nın verilerine göre 2008’de ırkçı saldırı sonucu 68 kişi hayatını kaybederken, 262 kişi de yaralandı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan