Moskova trafiğine otomobilsiz gün de çözüm olmadı

2

Başkent Moskova'da 22 Eylül tarihi ‘Otomobilsiz Gün’ olarak kutlandı. Şehir trafiğinde kısmen araç sayısında azalma görülürken, ana caddelerdeki trafik değişmedi. Yetkililer toplu taşıma araçları ile iş yerlerine giderken, halk iyice arap saçına dönen Moskova trafiğine acil çözüm bekliyor.

Trafik Polisi yetkilerinden yapılan açıklamada 'Otomobilsiz gün' boyunca otomobil sayısında azalma görüldü, ancak trafik tıkanıklığı merkez caddelerde aynı derecede devam ettiği belirtildi. Otomobil sayısının azalacağını beklemediklerini belirten yetkililer, ancak gün içinde otomobil sayısında hissedilir derecede azalmanın görüldüğünü kaydetti.

Trafik Polisi Yetkilileri gelecek yıl kutlanacak 'Otomobilsiz gün' kampanyasında daha fazla katılım beklediklerini ifade etti.

En iyi örneği Moskova Trafik Polisi Başkanı Sergey Kuznetsov sergiledi. Kuznetsov 'Otomobilsiz gün' kampanyasına katılarak iş yerine önce metroya daha sonra troleybüse binerek ulaştı.

Kampanyaya diğer Moskova bürokratları da katıldı. Böylelikle Moskova Belediye Başkanı Birinci Yardımcısı Yuri Roslyak iş yerine metro ile ve yaya yürüyerek ulaştı. Moskova Belediyesi Merkez ve Kuzey İdari Bölgeleri Başkanları da iş yerlerine metro ile geldi. Kuzey İdari Bölgesi Başkanı Oleg Mitvol basına yaptığı açıklamada metro kullanmaya alışık olmadığı için az daha kaybolacağını itiraf etti. Moskova Belediyesi Yönetimi Basın Müdürü Sergey Tsoy da kampanya için otomobilinden vazgeçti. Bir çok bürokrat meslektaşlarının örneğine uyarak sabah işlerine toplu taşıma araçları ile ulaşmaya çalıştı.

Öte yandan 'Otomobilsiz gün' kampanyasının tamamlayıcı programı olarak akşam saatlerinde Kuzey İdari Bölgeleri Başkanı ile birlikte bir grup Moskova Nehri boyunca Moskova Devlet Üniversitesi'nden başlayarak Park Kulturi Metro istasyonuna kadar birlikte bisiklet sürdü.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan