Rusya’da domuz gribi tartışması, “On binlerce hasta var mı? Yoksa akademisyen enformasyon teröristi mi?”

10

Rusya’da en üst düzey sağlık yetkilileri arasında domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsüyle ilgili yoğun tartışmalar yaşanıyor. Bilim adamları ve akademisyenler birbirlerini ağır suçlarla itham ediyor.

Vesti televizyonunun canlı yayın konuğu olan Rusya Bilimler Akademisi Virüsoloji Enstitüsü Başkanı Dmitri Lvov, ülkede domuz gribinden ölen ilk vakanın gerçekleştiğini duyurdu. Rus bilim adamının iddiasına göre, Bulgaristan tatilinden dönen bir Moskovalı bayan üç hafta önce yakalandığı domuz gribinden hayatını kaybetti.

Bilim adamı Lvov’a göre, ayrıca Rusya’da domuz gribi yakalananların sayısı on binlerce. Açıklama ülke gündemine bomba gibi düşerken, resmi yetkililer Lvov’u hemen yalanladılar. Rusya Federal Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, Lvov’u “Enformasyon teröristi” olarak suçladı. Onişenko, “Bayan domuz gribinden değil, akçiğer hastalığından hayatını kaybetmiş. Ayrıca hasta kalp krizi de geçirmiş. 1 nolu Moskova kilinik enfeksiyon hastanesi uzmanları da bayanda enfeksiyon hastalığı bulamadılar.” dedi.

Domuz gribi aşısı Rusya’da 5 dolara satılacak

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Sağlık Koruma Komisyonu da ölüm olayını doğrulamadı. Olay üzerine Rusya Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı da acilen basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Bakan Yardımcısı Veronika Skvortsova bilim adamı Lvov’un “ülkede on binlerce domuz gribi hastası var” açıklamalarının doğru olmadığını belirtti. Fakat Bakan Yardımcısı’nın, Rus turistin gripten öldüğü iddialarını yalanlamadığı da dikkat çekti. Moskovski Komsomolets gazetesine de konuşan Skvortsova ithal ilaçlardan daha da güçlü, domuz gribinden korunma ilaçı hazırladıkları müjdesini verdi. Rus Bilimler Akademisi Grip Enstitüsü Başkanı Oleg Kiselyov ise Ekim ayı sonunda domuz gribi aşısının üretileceğini belirtti. Aşılanma ücretsiz yapılacaktır. Fakat eczanelerde 150-170 rubleye satılacak aşıyı isteyen evinde de yaptırabilecek.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan