Yeltsin pijamaları ile Beyaz Saray’ın önünde taksi arıyordu

21

ABD eski Başkanı Bill Clinton, Rusya eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin’le ilgili eski anılarını Amerikan tarihçi Taylor Branch’a anlattı. Branch’ın kaleme aldığı “Clinton’un Kasetleri” isimli kitapta Clinton Yeltsin’le ilgili ilginç olaylar anlatıyor.

Kitapta, Yeltsin’in sarhoş olduğu sırada Washington’daki Beyaz Saray’ın önünde pijamaları ile merkeze pizza yemeye gitmek için taksi bulmaya çalıştığı iddia ediliyor. Kitapta, “Rusya eski Devlet Başkanı Rus korumalarının atlatarak macera arayışları içindeydi. Sarhoş Yeltsin’in bu davranışları neredeyse uluslararası skandala yol açacaktı.” deniliyor.

Rusya eski Devlet Başkanı’nın sadece iç camaşırlarla Beyaz Saray’ın önünde taksi bulmaya çalışması ile ilgili durumu Amerikan istihbaratı Clinton’a aktarıyor. Neyse ki olay skandala yol açılmadan çözülüyor. Branch’ın geniş yankı uyandıracak kitabının önümüzdeki günlerde piyasaya çıkması bekleniyor.

Yazar, Clinton’la yaptığı söyleşilerin tamamını kasetlere kaydetmiş. Clinton Beyaz Saray stajieri Monica Lewinski ile ilgili de, “Şeytana uydum, siyasi ve kişisel anlamda önemli bir darbe yedim.” dedi.

Yeltsin’in sarhoşluğu dillere destan

1991-99 yıllarında Rusya Devlet Başkanlığı koltuğunda oturan Yeltsin’in sarhoşluk maceraları dillere destan olmuştu. Örneğin bir resmi toplantıda masada oturan bir bayana çimdik atması, uluslararası basında haftalarca yer almıştı. Yine İrlanda gezisi sırasında fazla alkol alan Yeltsin, uçaktan dışarıya çıkamamıştı. Almanya gezisinde fahri askeri bandosuna elleriyle yönetmenlik yapmıştı. Hatta bir gün Yeltsin o kadar fazla alkol almıştı ki, Clinton’a askeri deniz altıda buluşmayı da önermişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan