Etekli-kılıçlı modern bayan savaşçılar hünerlerini sergiledi

24

Rusya'da düzenlenen "Rusya Kılıcı" adlı Şövalyeler festivalinde kılıç kullanma hünerlerini sergiledi.

13 senedir düzenlenen ve Rusya'da geleneksel hale gelen şövalyeler festivali "Rusya Kılıcı"nda bu yılın yıldızları bayan şövalyeler oldu. Rusya'nın farklı bölgelerinden bir araya gelen tarih sever gençler kendi elleriyle yaptıkları silah ve viking giysileriyle turnuvaya katıldı.

 

Bayanlar arasında yarışmanın favorisi yedi rakibini de yenen Moskova Askeri-Tarihi Arkon kulübü üyesi Alena Mironova oldu. Alina Mironova'nın diğer şövalyelerden farkı kılan etek giymesiydi. Savaşmaktan da çok büyük zevk aldığını anlatan Mironova etek tercih etme nedenini şöyle anlatıyor: "Benim özelliğim – eteğimdir. Ortaçağ İskandinav ülke giysilerine atıfta bulunuyorum. Onu giyerek savaşmak bana çok daha rahat geliyor. Kendimi konforlu hissediyorum."

 

Bayanların kılıç sallamaya ilgilerinin yoğun olduğunu anlatan "Rusya Kılıcı" Festivali Hakemi Sergey Utkin, "Şöyle söyleyebilirim askeri elbiseyi diken 10 bayanın arasından en az iki tanesi bu kostümü giymek ister. Biz ise onlara bu fırsatı sunuyoruz." dedi.

Bayan şövalyeleri erkek şövalyelerden ayıran tek şey giysilerinin ağırlığı. Bayan şövalyenin giydiği giysilerin ortalama ağırlığı 20 kilogram. Erkeklerin giysileri ise en az 25 kilogram ağırlığında.

Sadece gösteri karşılaşmalarında yer alan Bayan Savaşçı Ekaterina Volodçenko kılıç kullanmayı bütün genç kızların kendilerini koruyabilmek için öğrenmeleri gereken bir spor olduğunu savunuyor.

Kadın savaşçının takımı kalkan, kılıç, pusat ve miğferden oluşuyor. "Rusya Kılıcı 2009" Turnuvasında bayanlar sadece bayanlarla karşılaşabiliyor. Her karşılaşma en az iki dakika devam ediyor. Bu iki dakika içinde rakipler maksimum sayıda darbe yöneltmeli. En çok vuran ve darbelerden en fazla korunabilen şövalye karşılaşmayı kazanmış oluyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan