Rus muhendis ayakları olmayan köpekler için tekerlekli sandalye üretti

55

Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşayan muhendis Vadim Jarikov yürüyemeyen köpekler için tekerlekli sandalye üreten hayatlarında ikinci şans veriyor.

Vadim Jarikov ev ortamında çalışma yeri oluşturarak kendisine başvuran engelli köpeklerin sahiplerine yardımda bulunuyor. Haftada en az dört adet tekerlekli sandalye siparişi aldığını anlatan Jarikov, bu işi yapmasını hayvanseverliğe bağlıyor. Beş sene önce bu mesleğe başlayan Jarikov hatıralarını şöyle anlatıyor: "Beş yıl önce arkadaşlarım arabanın çarptığı kimsesiz köpeği bana getirerek yardım istedi. Ben de internette yabancı sitelerde gördüğüm modellerin aynısını burada yapmaya çalıştım. Böylece çelik borular, tekerlerkler ve kayış kullanarak kendi tekerlekli sandalyemi ürettim."

Fila adlı köpek Haziran ayında otmobilin içinden zıplayarak omurgasını zedeledi. Arka bacakları felç olan köpek yürüyemez hale geldi. Fila'nın sahibi Tatyana Botneva, köpekle özellikle gezi yapma açısından zorluk çektiklerini belirten arkadaşlardan Jarikov adlı muhendis hakkında bilgi aldığını ve kendisine başvurduğunu anlattı.

At semeri şeklinde köpeğe takılan tekerlekli sandalye adeta at arabası izlenimini oluşturuyor. Köpek tekerlekler sayesinde kolay ilerlemeleye başlıyor. Hayvanların yeni yürüme biçimine alışmakta zorluk çekmediklerini anlatan Jarikov köpeklerin hemen koşmaya başladıklarını ifade ediyor.

Ulaştığı noktada kalmayacağını belirten Jarikov hayvanlar için ürettiği tekerlekli sandalyeleri geliştirmeye planladığını söyledi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan