Rusya’da üç kişiyi öldürtmek isteyen Türk vatandaş yakalandı

3

Rusya’nın Perm bölgesinde üç Türk hemşerisini öldürtmek isteyen bir Türk vatandaşı yakalandı. İsmi emniyette gizli tutulan Türk’ün katil olarak Rus polisini kiralamaya çalışması, yakayı ele vermesine neden oldu.

Cihan’a konuşan Rusya Başsavcılık Soruşturma Komisyonu’nun Perm Bölge Dairesi Sözcüsü Marina Melikova, 27 yaşındaki Türk vatandaşla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirtti. Sözcü Melikova, “Kurumumuz tarafından yürüttüğümüz araştırmada borcunun ödemek istemeyen Türk vatandaşın kredi aldığı üç Türk vatandaşını öldürtmeyi kararlaştırdığını ortaya çıkardık. Bunun için beş bin dolarlık kiralık katil ayarlamştı.” bilgisini verdi.

Kiralık “katil” rolüne polis yetkilisinin girmesi Türk vatandaşının oyununu bozdu. Melikova yaptığı açıklamada, “Azmettirici polise öldürtmek istediği kişilerle ilgili bilgiler de verdi. Bu gelişmeler hususunda 25 Eylül’de düzenlenen özel operasyonda arkadaşlarını öldürtmek isteyen Türk vatandaşı göz altına alındı. Olayla ilgili Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 1.Bölümü 30.Maddesi ve 2.Bölümü 105.Maddesi gereği (iki ve ikiden fazla kişiyi öldürmeyi planlayan) soruşturma açıldı. İsmini ise henüz veremiyoruz. Türk vatandaşın geçici olarak Perm’de ikamet ettiğini de tespit ettik.” dedi.

Savcılık sözcüsü, soruşturmanın devam ettiğini ve konuyla ilgili Türkiye Moskova Büyükelçiliği’ne bilgi verildiğini de sözlerine ekledi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan