Uzaya ilk palyaço gönderildi

0

Rusya Uzay Kontrol Merkezi’nden yapılan açıklamada Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) gidecek Soyuz TMA-16 uzay aracı, Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssünden başarılı bir şekilde fırlatıldı. Araçta, Rus astronot Maksim Surayev ve Amerikalı astronot Jeff Williams’la birlikte dünyanın yedinci uzay turisti Guy Laliberte de bulunuyor. Kanadalı ünlü Cirque du Soleil sirkinin kurucusu Laliberte’nin burnunda pomponla verdiği fotograflar ilgi çekti.

Cuma günü yörüngeya oturmasının ardından Laliberte UUİ’de ilk eğlence şovunu gerçekleştirecek. 14 farklı ülkenin eğlence şovuna katılması beklenen Laliberte’nin UUİ’den yöneteceği gösteriler tarihte ilk olacak. İp cambazı ve ateş yutan adam olarak ünlenen Kanadalı palyaçonun seyahat için 35 milyon dolar ödediği belirtiliyor.

Uzaya giden Rus astronot Surayev de yanına oyuncak bir arslan aldığını ve bunun kendisine şans getireceğini açıkladı. Surayev kalkış öncesi yaptığı açıklamada, “Bu oyuncak hayvan benim için çok değerli. İki küçük kızım var. Onlar uyurken bu oyuncağa sarılarak yatıyor. Altı ay boyunca kalacağım istasyon evim gibi kokacak.” dedi.

Laliberte de açıklamasında yanına bir çok ponpon aldığını, uyurken astronotları eğlendireceğini söyledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan