Kozaklar: “Ruslardan daha fazla Rusuz”

1540

Türkiye’de üst kimlik, alt kimlik tartışmalarının yaşandığı bir dönemde Rusya’da yüzlerce farklı etnik topluluk bir arada barış içinde yaşıyor. Kafkaslarda yaşanan Çeçen savaşı ve çatışmaların dışında etnik topluluklar arasında herhangi bir sürtüşme görülmüyor. En ilginç olanı da bu toplulukların kendilerini Rus etnisitesinden daha fazla Rus hissetmeleri.

Rusya’nın doğu sınırlarını korumak ve genişletmekle görevli Don Kozakları, eski Sovyet coğrafyasında savaşma yetenekleri ile efsaneye dönüşmüş durumda. Rusya Federasyonu’nda yaşayan yüzden fazla topluluktan biri olan Kozaklar kendi kültürlerini canlandırmak için harekete geçmiş durumda. Kozak kültürünün ayrılmaz parçası at ve kılıç. Kozak geleneklerin büyük bölümünün Sovyetler Birliği döneminde kaybolmasına rağmen, Kozaklar ata olan ilgilerini halen kaybetmedi, ve oluşturulan atlı polis birliklerine bir çok gencin büyük istekle başvurdukları görülüyor.

Ailesinin Kozak olduğunu ancak atlı polis birimlerine katıldığı zaman çok şaşırdıklarını anlatan Yerel Atlı Polis Birimi Başkanı Natalia Tihomirova, "Atlar ailemin hayat parçası değildi bu yüzden benim kararım onları şaşırttı. Bu işte ne kadar emniyette olacağım endişesini taşıyorlardı. Ancak şu anda yaptığım işle gurur duyuyorlar. Ata binmek bizim kültürümüzün markasıdır." diye konuştu.

Hz. İsa’yı da ata bindirmişler

Rostov bölgesinde bulunan bir Kozaklar Ortodoks kilisesinde ibadet simgeleri de dikkat çekiçi. Süslenmiş duvarda resimlerin birinde Hz. İsa'nın Kudüs'e girmek için kullandığı eşek değil de atın gösterilmesi de hayli ilginç.

Don Kozakları Komutanlığı Komutan Yardımcısı Vladimir Voronin bu olayı şöyle açıklıyor: "Muhtemelen dünyada at sırtında İsa'nın Küdüse girmesini gösteren benzer bir tablo yoktur. Kozakların İsa'ya saygıları bu denli yüksek ki onu eşek üzerinde resmini yapmak istemediler."

Hiçbir kozak Kilisenin kutsaması olmadan savaşa gitmez. Kozak ordusu Rus İmparatorluğu tarafından gerçekleştirilen hemen hemen tüm savaşlarda yer aldı. 1917 devrimin ardından yaklaşık yarım milyon Don Kazak’ı öldürüldü veya Bolşevikler tarafından sınır dışı edildi. Şu anda, Don nehri kıyısında kalan Kozaklar geleneklerini yeniden canlandırmak istiyor.

“Ruslardan daha fazla Rusuz”

Modern dünyada yaşadıklarını ve ticaret ile uğraştıklarını anlatan Voronin, "Ancak bununla birlikte Kozak değerlerimizi, Ortodoks inancımızı Don'a karşı olan sevgimizi ve Rusya'ya bağlılığımızı korumaya çalışıyoruz," şeklinde konuştu.

Manevi değerlerini korumak için Kozak Komutanlığı Kozak gençlerinin fiziki becerilerini yükseltmeleri ve gerçek erkek gibi büyümeleri için askeri okul açtı. Gençlerin büyük çoğunluğu okula askeri kariyer gerçekleştirmek için başvuruyor. Milletiniz nedir diye sorulduğunda gençler 'Kozakız' diyor, ancak Rusça konuşuyor ve Rusya için hayatlarını feda edeceklerini söylüyor. Voronin bu konuda, "Evet Kozak bir millettir, ancak bana öyle geliyor ki bazen bir Rusus diyerek övünenlerden daha çok Rusuz." diyor.

Vladimir'in yeğeni için askeri okula giderek Kozakların becerilerini öğrenmek henüz çok erken olabilir. Ancak altı yaşında olmasına rağmen o Kozak'ın savaşçı ve vatanını sevmek anlamına geldiğini biliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan