Rusya’dan müjdeli haber, domuz gribi aşısı seri üretime başladı

0

Tüm dünyanın dört gözle beklediği domuz gribi aşısı ile ilgili seri üretim Rusya’da başladı. Rusya Sağlık Bakanı Yardımcısı Veronika Skvortsova Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada dün itibari ile seri üretimin başladığını, yıl sonuna kadar 35,5 milyon doz üretim yapılacağını belirtti.

Klinik test aşamasının devam ettiğini kaydeden Rus yetkili, “Teste tabi tutulanlar kendilerini iyi hissettiklerini belirtti. Herhangi bir yan etki de tespit edilmedi.” dedi. Skvortsova Ekim ayı sonuna kadar çocuk ve gençlerde de aşının deneneceğini kaydetti.

Denekler 330 dolar ödül aldı

Rusya’nın ikinci büyük kenti St.Petersburg’ta A/H1N1 olarak bilinen domuz gribi aşısıyla ilgili insan üzerinde ilk testler Eylül başında yapılmaya başladı. Pandefliyu ve Mikrogen ismi verilen iki çeşit aşının ilk denemesine katılan vatandaşlara aşı burundan sprey yoluyla uygulandı. Daha sonra insulin testleri gerçekleştirildi.

30 kişiden oluşan gönüllü deney grubu 5-7 gün hastanede kalarak sağlık görevlilerin kontrolü altında tutuldu. Bunun için gönüllülere on bin ruble (330 dolar) para da verildi. Yaşları 18-35 arasında değişen deneklerin arasında öğrenci, denizci, emlakçı ve inşaatçı olanlar da var. Rusya Sağlık Bakanlığı yetkilileri Rusya’da iki gün öncesine kadar 570 olan vaka sayısının iki gün içinde 591’e çıktığını belirtti. Eylül sonu verilerine göre tüm dünyada 340 bin domuz gribi vakası tespit edilirken, 4 bin 100 kişi de hayatını kaybetti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan