Rusya’nın fotografçı başkanı kendi çektiği fotoğrafları yayınladı

5

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’i tekvando yaparken, ata binerken, yüzerken, kaplan avlarken görmeye alışık dünya kamuoyu, şimdi de Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in ilginç bir yönünü keşfetti. Medvedev parlayan ayın, karanlık deniz dalgalarında yansımalarını çektiği fotograları kendi web sayfasında yayınladı.

Rusya liderinin kişisel tabiat resimleri kolleksiyonunu oluşturan fotogralar, fotograf sanatçılarından tam not aldı. Medvedev’in albümü Rusya ve Rusya dışından kış ve yaz aylarından çektiği tabiat fotograflarından oluşuyor. Bir tahta parçasının yanışı, gece karanlığını yırtarcasına sokak lambasından yansıyan ışık, dağ çiçekleri ve güneşin batışı da Medvedev’in karelerinde yer alıyor.

Rus basınında yer alan bilgilere göre, iki kez Pulitzer ödülü kazanan Saşa Zemlianiçenko Rusya liderinin çektiği resimlerde renk dengesinin harika olduğunu ve ışıktan anladığını kaydediyor. Bir gezide kendisinden bilgi aldığını kaydeden Zemlianiçenko, “Bana sahip olduğu makine ile iyi sonuçlar alamadığını söyledi. Ben de kendisine tavsiyelerde bulundum.” dedi.

Güneşin batış anını çektiği fotonun bir amatör için başarılı olduğunu, ancak yeterince iyi olmadığını kaydeden uzman, “Güneşin batış anını iyi yakalamak gerekiyor. Bunun için uzun süre sabırla doğru pozisyon için beklemek yeterince kolay değil.” yorumunda bulundu.

Rusya liderinin bilgisayar ve tabiat fotografçılığına ilgisi çok kimse tarafından bilinmiyor. Dünya kamuoyunda liberal açılımları ile bilinen Medvedev, Rusya kamuoyunda askeri üsleri gezerken, teftiş yaparken, elinde silah ve komando kıyafetleri ile görülüyor.

Medvedev'in çektiği fotoğrafları görmek için tıklayınız...

Faruk Akkan, Moskova, Cihan