Moskova’da ‘öfke günü’ organizasyonuna polis müdahale etti

1

Rusya’da yarın gerçekleşecek kısmi yerel seçim öncesi ‘öfke günü’ adıyla bir gösteri düzenleyen muhalif göstericelere polis müdahale etti. 1905 Metro’sunun civarında toplanan 350-400 kişilik grup polis tarafından dağıtılırken, organizatörler de göz altına alındı.

 

İnterfax haber ajansına açıklamada bulunan ‘Sol Cephe’ organizatörü Sergey Udaltsov, ‘öfke günü’n polisin müdahalesi ile sonuçlandığını, gösterinin planlayıcısı tüm oranizatörlerin göz altına alındığını söyledi. Udaltsov, “Yarın gerçekleşecek Moskova şehir Duma’sı seçimleri öncesi, Moskova yönetimine güvenmediğimizi ilan etmek istedik. Her şey yolunda devam ediyordu. Polis gösterinin yasal olmadığı gereçesi ile bitirilmesini istedi. Gerekçe de toplanan kalabalığın izin alınan sayıdan daha fazla olması idi.” dedi.

 

Udaltsov gösterinin barışçıl bir şekilde sonlandırılmasının planlandığını, polisin müdahalesinin yanlış olduğunu kaydederken, ajans polis yetkililerinden olayı doğrulatamadı. Onlarca gencin ellerinde yanan meşalelerle ayaklarını yere vurmaya başlamaları polisin müdahlesine neden olduğu kaydediliyor.

Kızıl meydanda gösteriye 20 göz altı

Diğer taraftan Kremlin’in hemen yanıbaşında yer alan Kızıl Meydan’da gösteri yapmak isteyen 20 kişinin göz altına alındığı kaydedildi. Ajansa açıklamada bulunan polis kaynağı, “İzinsiz bir gösteri için bir grup Kızıl Meydan’a girmek istedi. Olaya müdahale eden polis 20 kişiyi göz altına aldı.” dedi.

Rusya’da yarın gerçekleşecek kısmi yerel seçimlerde 30 milyon kişi sandık başına gidiyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin iktidarının güven oylamasına dönüşeceği kaydedilen seçimlerde Moskova, Mariel ve Tula bölgelerinin il meclisleri yenilenirken, Çeçenistan başkenti Grozni, İnguşetya'nın Magasa, Astrahan ve Güney-Sahalin şehirleri için ise belediye başkanları seçilecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan