Nefes kesen vahşi dünya

15

Rusya'nın kuzeyine doğru Pasifik Okyanusuna bitişik Ohot denizi kıyısında bulunan Magadan bölgesi insan eli değmemiş doğa güzelliklerine sahip nadir yerlerden biri.

Magadan bölgesinde vahşi hayvanların yaşadığı mekanları çok az turist ziyaret ediyor. Burada konfor imkanları sınırlı olabilir, ancak vahşi dünyanın yaşatacağı unutulmaz zevk garantilidir.

Zooloji Profesörü Yevgeniy Patapov ABD'de çalışıyor ve her yılın yaz döneminde Rusya'nın bu tür bölgelerini ziyaret ediyor. Patapov, "Dünyanın hiç bir yerinde bu denli insan eli değmemiş doğa mekanları görmedim" diyor.

Bölge özellikle deniz aslanı, dünyada benzeri olmayan kartal türleri ve ayılarıyla dikkat çekiyor. Deniz aslanları kayalarda dinlenmeyi seviyor, ancak insanlar botlarla onları seyretmek için yaklaşmaya çalışınca suya atlıyorlar.

Magadanın nehir kenarlarında balık avlamaya gelen tüyler ürpertici ayıları da görmek mümkün. Ancak ayılar çok ince koku hissine sahipler. Onlara yaklaşmak için rüzgarın yönüne dikkat etmek gerekiyor, aksi halde ayıya yaklaşılmaz. Aynı zamanda bu tehlikeli de olabilir.

Profesör Patapov'un anlatımlarına göre ayılar insanlarla karşılaşmak istemiyor. Patarov, "Sebebi şu, insanlar balık avlamaya gelince ayıları kendilerinden uzaklaştırmak için silahla ateş ediyorlar. Hatta her yıl birilerinin vahşi hayvanların saldırıları yüzünden öldüğü de söyleniyor." diye anlatıyor.

Kartalların kanat genişliği 2,5 metreye ulaşıyor

Ancak Magadan'nın hayvanların korunmaya alındığı bazı bölgelerde kimse hayvanları rahatsız etmiyor. Rahatsız edilmekten pek hoşlanmayan bir başka hayvan ise Steller deniz kartalı (Haliaeetus pelagicus) adı verilen ak omuzlu kartal. Dünyanın en büyük kartalı olan Steller deniz kartalı kanatlarını açtığında uzunluğu iki buçuk metreye yaklaşıyor. Bu kartal türü sadece Rusya'da mevcut nedeni ise kartalın beslenmesi için somon ve martıların bolluğunun olması.

İklimin sertliği insanları ve turistleri bu bölgeden uzak tutuğunu anlatan Profesö Patapov bunun bir yandan iyi olduğunu vurguluyor. Patapov, "Çünkü insanlar gelmeye başlasaydı. Sırf güneşlenmek ve tatil yapmak için kesinlikle vahşi dünyaya zarar vermiş olurlardı. Şu anda ise buraya gelen turistler ancak macera severlerden oluşabilir, çünkü hiçbir şeyin burada kesin garantisi yok, her şey için mücadele etmek gerekiyor. Bir anda ayının karşınıza çıkmasına hazır olmalısınız, mesala." diyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan