Mafya babası Yaponçik'e görkemli cenaze töreni

401

Geçtiğimiz günlerde tedavi gördüğü hastanede ölen yeraltı dünyasının Yaponçik lakablı mafya babası Vyaçeslav İvankov görkemli cezane töreniyle gömüldü.

Temmuz ayında Moskova'da keskin nişançı tarafından ağır bir şekilde yaralanan ve 9 Ekim tarihinde tedavi gördüğü hastanede ölen 69 yaşındaki Yaponçik, Vagankovskoe Mezarlığına gömüldü.

 

Polis yetkililerin verdiği bilgiye göre Yaponçik'in cenazesine 400'den fazla insan katıldı. Cenaze töreni esnasında polis güvenilik önlemlerini yoğunlaştırıldı.

 

Töreni Rusya'nın etkili mafya babası 'Ded Hasan' lakabı ile bilinen Kürt Yezidi asıllı Aslan Usoyan'ın yönettiği ifade edilirken, aynı mafya babasından 'Ded Hasandan Kardeşime' yazılı çelenkin de cenaze törenine getirildiği belirtildi.

Rusya'nın son 20 yıl içinde en etliki mafyası olduğu söylenen Yaponçik yurt içinde ve yurt dışında tüm Rus mafyasının lideri olarak tanınıyordu.

Türkiye'de ise Yaponçik 1992 yılında Moskova'da bir otelde tartıştığı 2 Türk vatandaşı işçiyi tabancasıyla vurarak öldürmesiyle gündeme gelmişti. İvankov olayın ardından ABD'ye kaçarak mahkemeden kurtulmuştu. 2005 yılında Moskova'ya dönen Yaponçik Türk vatandaşlarının öldürüldüğü davadan yargılanmaya başlamıştı. Ancak görgü tanıklarının, ateş edenin Vyaçeslav İvankov'un olmadığını söylemeleriyle juri üyeleri Yaponçik'in suçsuz olduğu yönünde karar almıştı.

Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Yaponçik'e yönelik saldırı ile bağlantılı olarak ülkede mafya savaşı çıkabileceği endişesini dile getirmişti.

Zavtra gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aleksandr Prohanov ise, olayın perde arkasında Rusya'da kumar-gazino çeteleri arasındaki "savaş" olduğunu iddia etmişti. Rus Eho Moskvı radyosuna konuşan Prohanov'a göre, 1 Temmuz tarihinden itibaren Moskova'da uygulanan kumar-gazino işletilmesi yasağı çeteler arasında "güç mücadelesi" ve "mal varlığı paylaşımı mücadelesine" yol açtı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan