Moskova belediyesi krizde iktisat için yerli çiçek satın almış

1

Moskova yönetimi kriz sırasında şehrin güzelleştirilmesi için yurt dışından çiçek fidanları satın alma yerine tercihini yerel çiftliklerde yetiştirilen çiçeklerden yana kullandığını açıkladı.

Moskova Belediyesi Kamu Hizmetler ve Şehir Güzelleştrime Yöneticisi Andrey Tsıbin basın mensuplarına yaptığı açıklamada Kamu hizmetlerindeki çalışmalarını ve krizin etkisini anlattı. Krizin şehrin kamu hizmetlerinin kalitesini etkilemediğini anlatan Tsıbın, "2009 yılının zorlu olmasına rağmen, kriz şartlarında bile kent düzeninde hiç bir bozulma meydana gelmedi. Biz de şehir genelinde olduğu gibi bütçemizde kısıtlamaya gittik." diye konuştu.

Ayrıca kriz esnasında bütçe tasarufu açısından Moskova yönetiminin şehir güzelleştirme konusunda değişiklik yaptığını belirten Tsıbin, "Belediye, şehrin bir çok alanın dekarasyonunda daha önce yurtdışından çiçek fidanları getirtiyordu, artık bunun yerine yerel çiftliklerden çiçek satın almaya başladık." dedi.

Kışın sıcak çakılla buza karşı önlem alınacak

Tsıbin ayrıca kamu hizmetlerinde yer alan, tüm firmaların işleri ihale usülü ile aldıklarını belirterek, bazen fiyatların başlangıç fiyatından yüzde 30 daha ucuza mal olabildiğini kaydetti.

Kışa hazırlık çalışmalarına da değinen Tsıbin, Moskova'da kışın yollara sıcak çakılın kullanılacağını ifade etti. Yollar için kimyasal reaktiflerin kullanıldığını belirten Tsıbin, ancak şehrin insanların yaya olarak yürüdüğü kısımlarda bu kimyasal maddelerin kullanılması yasak olduğu için sıcak çakıla başvurduklarını söyledi. Tsıbin, "Daha önce sadece çakıl kullanıyorduk, ancak etkisi fazla değildi. Bu yıl fırça ve sıcak çakılı kullanarak yolların daha az kaygan olması için çalışacağız." dedi.

Şehir Kamu Hizmetler ve Şehir Güzelleştrime Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda da 2009-2010 Kış dönemi için Belediyenin yol çalışmaları için yaklaşık 220 bin ton sıvı ve 80 bin ton katı çözeltiler satın almayı planladıkları belirtildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan