Moskova polisi içinde patlayıcı bulunan TIR’ı arıyor

3

Moskova ve Moskova bölgesi emniyet görevlileri içinde patlayıcı bulunan TIR'ı arıyor. Polis yetkilileri TIR'ın Moskova'ya eletrik sağlayan Kaşirskaya Eletkrik Santral'in patlatılması için hazırlandığını belirtti.

Life News sitesinin yayınladığı haberde emniyet özel birimleri Salı(13 Ekim) akşamından itibaren alarma geçtiğini belirtti. Ancak bilgi basına sadece cuma günü ulaştı. İlk edinilen bilgilere göre çalıntı TIR patlatıcıyla doldurularak Kaşirskaya Eletkrik Santral'in patlatılması için hazırlandı.

Aramaya В 319 РА 95 RUS plakalı çalıntı KamAZ marka TIR verildi. Plaka numaralarının farklı olduğu halde bütün KamAZ marka TIRların incelendiğini açıklayan Moskova Bölgesi Trafik Polisi yetkilisi Valeri Voronin tüm tır duraklarının da didik didik edildiğini kaydetti.

Mayak radyosunun canlı yayınana katılan Moskova trafik polisi yetkilileri de patlayıcı dolu tırın arandığına dair bilgiyi doğruladı, ancak yorum yapmaktan kaçındı.

17 Ağustos’da Rusya’nın Sibirya bölgesinde bulunan Sayano-Şuşenskaya hidroelektrik santralindeki kazanın da terör saldırısı sonucu meydana geldiği öne sürülmüştü. Saldırıyı üstlenen liderliğini Doku Umarov’un yaptığı Çeçen ayrılıkçı grup Rusya’ya karşı ekonomik savaş ilan ettiklerini kaydeden grup, Rusya’nın çeşitli bölgelerine sabotaj ekipleri gönderdiklerini, petrol ve doğalgaz boru hatları ile santrallere yönelik saldırı gerçekleştireceklerini iddia etmişti.

Ancak daha sonra Rusya Başsavcılığı 75 insanın ölmesine neden olan kazanın teknik nedenlerden kaynaklandığını, terör saldırısı ihtimalinin olmadığını ifade etmişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan