Bu yıl kış sert geçecek

14

Rusya’nın Avrupa kıta sahasında kışın geçen yıla göre daha sert geçeceği belirtildi. Rusya Meteroloji Merkezi Başkanı (Gidrometsentr) Roman Vilfand Ria Novosti ajansında düzenlediği basın toplantısında ülkede kış aylarının sert geçeceği uyarısında bulundu.

Vilfand, “Rusya’nın Avrupa kıta sahasında ve Ural bölgesinde 2009-2010 yılının kış aylarında geçen yıla nazaran daha sert ve soğuk hava bekleniyor. Ülkenin Asya kıta sahasında hava sıcaklığı normale yakın olacak. Özellikle Ocak ayı daha soğuk geçmesi bekleniyor.” dedi.

Vilfand’a göre, Rusya’nın Ural ve Kuzeybatı Sibirya bölgelerinde Aralık ayı sıcak geçecek. Vilfand, “Şubat ayı Rus vatandaşlarını hiç de şaşırtmayacak, sadece Krosnoyarsk ve Zabaykal bölgelerinde hava sıcaklığı normalin biraz altında, Magadan ve Yakutya Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusunda ise hava sıcaklığı normanın biraz üstünde.” şeklinde konuştu.

Baharın ilk ayı sıcak olacak

Meteroloji Merkezi Başkanı Vilfand, Rusya’da ayrıca baharın ilk ayının geçen yıla göre sıcak geçeceğini kaydetti. Vilfand, “Unutmayalım ki 2009 Mart ayı sıçak geçmişti.” dedi. Rus Meteroloji üst düzey yetkilisi, hava ile ilgili tahminlerin yüzde 70’nin doğru olduğuna da işaret etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan