Ukrayna iki Rus mafya babasını Rusya’ya geri gönderdi

632

Ukrayna, iki ünlü Rus mafya liderinin ülkeye giriş yapmasına izin vermeyerek Rusya’ya geri gönderdi.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan Rus İnterfaks ajansına yapılan açıklamada ülkeye giriş kurallarını ihlal eden iki Rus vatandaşının Kiev’de yakalanarak Rusya’ya geri gönderildiği belirtildi. Yapılan araştırmada göz altına alınan iki Rus vatandaşının mafya lideri oldukları da anlaşıldı.

Gürcü asıllı Çikora lakablı Merab Asanidze (47) ve Moldova uyruklu Vasya Moldovanin lakaplı Vasili Stançu (38) olarak isimleri açıklanan iki Rus mafya liderinin Ukrayna’ya üç yıl boyunca giriş yapması da yasaklandı. Her iki mafya liderinin, Rusya’nın ünlü mafya liderlerinden Yezidi Kürt asıllı Aslan Usoyan’ın (Hasan Dede lakaplı) suç çetesi üyesi oldukları da kaydedildi.

Eylül ayında Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, organize suç örgüt liderlerinin cezalarının artırılmasını öngören yasa değişikliğini parlamentoya göndermişti. Rusya Parlamantosu alt kanadı Duma da ay başında bu yasayı oy birliği ile onamıştı.

Yer altı dünyasının liderlerinden Yaponçik lakablı Vyaçeslav İvankov da geçen hafta tedavi gördüğünü hastanede hayatını kaybetmişti. Vurularak öldürülen İvankov’a düzenlenen görkemli cenaze törenine yüzerce kişi katılırken, Rus polisi olayların çıkmaması için güvenlik önlemlerini artırmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan