Hodorkovski: Medvedev iyi polis rolünde

1

Vergi kaçakçılığı suçlaması ile hapishanede tutuklu bulunan Rusya’nın dev petrol şirketi Yukos’un eski sahibi Mihail Hodorkovski, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in öncülüğünü yaptığı modernleşme çabalarını ‘gülünç’ olarak değerlendirdi. Rusya’nın ünlü ekonomi gazetesi Vedomosti’ye özel bir makale kaleme alan Hodorkovski, Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin arasındaki yönetim modelini de ‘tandemokrasi’ olarak tanımladı.

Hodorkovski, “Modernleşme: (M) nesli” başlığı ile kaleme aldığı yazısında, Rusya Devlet Başkanı Medvedev’i iyi polis rolüne soyunmakla eleştirdi. Medvedev’in 10 Ekim’de yayınlanan ‘Rusya ileri!’ makalesini fazlaca abartılı bulduğunu kaydeden Rus oligark, “Rusya kamuoyunun sempatisini kazanmak için iyi polis rolünü oynuyor. Kendisi tandemokrasi olarak tanımlayabileceğimiz sistemin bir parçası.” dedi.

Medvedev’in, Rusya’da otoriteryan yönetim anlayışı değişmeden modernleşmenin gerçekleşebileceği gibi yanlış bir kavrayış içinde olduğunu kaydeden Hodorkovski şu tespitlerde bulundu: “Gerçek modernleşme hareketi yukarıdan aşağı doğru olmaz. Ancak alttan sivil toplum örgütleri aracılığı ile talep edilir. Bu kurumların da rüşvetle içli dışlı bürokratik yapı ve kendi çıkarını düşünen iş çevrelerinin etkisinde olmaması gerekir.”

Hodorkoveski ve iş ortağı Platon Lebedev, vergi kaçakçılığı yüzünden aldıkları sekiz yıllık mahkumiyet cezasını 2006’dan bu yana çekmeye devam ediyor. Hodorkovski hakkında para aklamak suçlarından yeni davalar da açılmış durumda. Hodorkovski yasal olmayan yollarla sattığı petrolden 50 milyar dolar gelir elde etmekle suçlanıyor. Hodorkovski ve Lebedev suçlu bulunurlarsa mahkumiyet süreleri 21 yıla çıkarılacak. Hodorkovski hakkındaki tüm davaların siyasi olduğunu, muhalif siyasi partilere destek verdiği için hapishaneye konduğunu savunuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan