İçkili araba kullanan polisin işine son verilecek

1

Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev, bakanlığa içki yasağı getiriyor. Nurgaliyev’e göre içkili halde araba kullanan polis yetkilisinin hemen görevine son verilecek. Ayrıca, polislere uyuşturucu ve alkol testleri de yapılması öngörülüyor. Polis içkiliyken hiçbir olay çıkarmazsa bile, eğer onun testinde alkol bulunursa hemen işten çıkarılacak.

Bunun nedeni ise son aylarda içkili halde araba kullanan polis görevlilerinin çıkardığı korkunç kazalar. İstatistik rakamlara göre, sarhoşken araba kullanan polisler sadece iki ayda 20 kişinin ölümüne neden oldu.

Alkol tüketiminde dünyada ilk sırada yer alan Rusya’da içki ile mücadele konusunda sürdürülen çabalardan sonuç alınamıyor. Yapılan anketlere göre halkın yüzde 75’inden fazlası sürekli alkol tüketiyor. Açık alanlarda ve metro girişlerinde alkol tüketimini yasaklayan Rusya, havalimanlarında da benzer bir uygulama yapmaya çalışıyor.

Federal Konsey Başkanı Sergey Mironov da geçen hafta, televizyonlarda içki sahnelerinin kaldırılmasını istedi. Mironov, "İçkiyi yasaklamaktan ziyade onu alışkanlık haline getiren nedenlere bakmak gerekiyor. Televizyonlarda yayınlanan Rus dizilerde başrol oyuncusu her 7 dakikada bir içki içmesini anlayamıyorum. Gençler bunu seyrediyor ve içki içmenin iyi bir şey olduğunu düşünüyor. Böylelikle gençlerimize alkol alışkanlığı empoze edilmiş oluyor." eleştirisi getirmişti. Bu tür sahnelerin bilinçli olarak çekildiğini belirten Mironov, içki sahnelerinin televizyonlardan kaldırılmasını istemişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan