Rusya Federal Gümrük Servisi Özel Harekat Birliği’nden nefes kesen gösteri

5

Önce tarım ürünleri ihracına sınırlama getirilmesi, ardından tüm ürünlerinin girişinin durdurulması ile sıkça gündeme gelen Rusya Gümrükleri’nde hareketli günler yaşanıyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in talimatı ile daha şeffaf ve etkin çalışma içine giren servis, 10. Uluslararası Gümrük Fuarı'nda kendini tanıttı. Moskova’da gerçekleşen fuarda servis bünyesinde çalışan Özel Harekat Birlikleri’nin gösterileri izleyicilerden tam puan aldı.

Gösteride köpekli arama ekipleri, koku kabiliyetleriyle kalın çantaların içindeki 5-10 gramlık uyuşturucu ve diğer kaçak maddeleri rahatlıkla bulabildi. Sahiplerine son derece sadık olan bu köpekler uzun dönem boyunca özel eğitimden geçiriliyor.

Gösteride ayrıca Gümrük Hizmeti'ne ait özel harekat timleri kaçak mal, uyuşturucu kaçakçılarını yakalama operasyonu canlandırdı. Tim sivil ve doktor kıyafeti giyerek otobanlarda silah kullanmadan kaçakçılarla mücadele eylemlerini sergiledi. Ardından sahneye çıkan siyah maskeli tam donanımlı özel Gümrük Hizmetleri harekatı görevlileri bıçak, silah ve el ile savaşma kabiliyetlerini gösterdi.

Rusya Federal Gümrük Hizmeti'ne ait Özel Harekat Timi 3 Nisan 1995 yılında kuruldu. Toplam bin 500 sayısı olan Gümrük Özel Harekat Timi Rusya’nın tüm gümrük kapılarında gece-gündüz görev yapıyor. Görevleri hertürlü kaçak mal geçirmeye çalışan suç çete örgütlerine karşı mücadele. Gümrük Özel Çevik Kuvveti, Uzakdoğu sporları dahil çeşitli dövüş sanatlarına sahip.

Fuarda ise son dönemde Rusya gürmüklerinde kullanılmaya amaçlanan arama-tarama teknoloji sergilendi. Sergilenen donanım arasında yasaklı ağaçları tespit eden makine, TIR'ların benzin depolarına kadar arayabilen minik kameralar ve TIR boyunda röntgenlerin maketi sergilendi. Ayrıca metal ve kapalı kutularda bulunan madellerin içeriğini tespit eden yeni donanımlardan örnekler ziyareçilere gösterildi.

Yaşar Niyazbayev, Fuat Safarov, Moskova