“Rusya’da domuz gribi vakası açıklanandan 10 kat daha fazla”

1

Domuz gribi olarak bilinen A/N1N1 virüsü ile ilgili aşı üretimine başlayan Rusya’da hastalık da giderek yayılıyor. Başkent Moskova’da bazı okullar karantina altına alınarak eğitime ara verilirken Çita gibi kentlerde tüm okullar iki hafta sure ile kapatıldı. Ancak endişelendiren haber, Rusya Enfeksiyon Hastalıkları ile Mücadele Direktörü Oleg Kisilev’den geldi.

Kisilev resmi makamların hasta sayısını gizlediğini, hastalığa yakalananların sayısının açıklanandan en az 10 kat daha fazla olduğunu iddia etti. Rusya Federal Sağlık Merkezi son yaptığı değerlendirmede hasta sayısı 927 olarak açıklamıştı.

“Bu verilerin güvenilir olduğunu düşünmüyorum.” iddiasında bulunan Kiselev, kendi edindikleri verilere göre mevcut rakamın en az onla çarpılması gerektiğini söyledi. Domuz gribi vakalarının ölümle sonuçlanma riskinin, mevsimsel grip vakalarına göre 2-4 kat daha fazla olduğu uyarısında bulunan uzman, yetkililerden tedbirlerin artırılmasını istedi.

Aşı için 136 milyon dolar

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Sağlık Bakanlığı bünyesinde domuz gribi aşısı alımı için 136 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmasını istedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre, tüm dünyada hasta sayısı 400 bine ulaşırken, domuz gribi nedeni ile ölenlerin sayısı da 4 bin 700 oldu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan