St. Petersburg'ta kiralar yüzde 20 arttı

2

St. Petersburg Gayrimenkül Araştırma ve Geliştirme Ajansı (ARIN) Rusya'nın kuzey başkentinde kiraların Ağustos ayına nazaran yüzde 20 arttığını kaydetti.

St. Peterburg gayrimenkul üzerinde araştırma yapan ARIN ajansı araştırmasında kiraların yükselmesinde mevsimin büyük rol oynadığını belirtti. Ajansın yayınladığı raporda St. Petersburg'ta Ekim ayın başlangıcında tek odalı dairelerin aylık 15 bin ruble, iki ve üç odalıkların ise 18 bin ruble ile başlayan fiyatlarla kiraya verildiği belirtildi. Ancak bu fiyatlara şehrin kenarında 'ölü' olarak niteledirilen dairelerin kiraya verildiği kaydedilen raporda, şehir mekrezinde 'güzel' sayılabilen bir odalı dairelerin 22 bin rubleye, iki odalıların 25 bin rubleye ve üç odalıların da 27-30 bin rubleye kiralandığı bilgisi yer aldı.

Uzmanlara göre St. Petersburg için bu denli pahalı fiyatların amacı kira sahiplerinin böylelikle istemedikleri kiracıları çıkarmak. Uzmanlar durumu şöyle açıklıyor: "Bazı kira sahipleri dairelerini göçmen ya da öğrencilere vermek istemiyor. Bu yüzden mülk sahipleri başta fiyatları yüksek tutuyor ki, daha iyi ve daha zengin kesimden insanların mülklerini kiralasın."

Ancak ARIN ajansına göre St. Petersburg'ta mülk sahiplerinin fiyatlar arttıkça, kiracı bulmada güçlük çekecek. Ajansa göre er yada geç mülk sahipleri yüksek kiraları bir miktar indirmek zorunda kalacak.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan