Moskova’da bilim adamları 'Çijevskiy Avize' ile bulutlara müdahale etti

11

Rus bilim adamları karın ve yağmurun yağışını kontrol etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Uçakların yağmur bulutlarını bombalayarak uzaklaştırması faaliyetleri ile sıkça gündeme gelen Rusya, şimdi yeni icat edilen bir mekanizma ile bulutlara müdahala etti. Çijevskiy Avize adı verilen basit bir mekanizma Moskova’nın merkezinde denenirken, bilim adamları ve basın mensupları yağmurun altında sonuç alınmasını bekledi. Ancak gözlemciler bir miktar dağılan bulutların bilim adamlarının müdahlasi ile gerçekleşebildiği konusundan emin değil.

‘Hava durumunu düzeltme' deneyleri kapsamında Arbat caddesinde gerçekleştirilen deneye Moskova’nın farklı üniversitelerinden bilim adamları katıldı. Bilim adamlarının 'Çijevskiy Avize' sistemi ile ilgili 12 yıldan bu yana çalıştıkları kaydediliyor. Tesisat iyon akımını oluşturarak bulutlar üzerine etki yapıyor.

Moskova Bilim ve Teknoloji Komitesi Genel Müdürü Dmitriy Rotatayev elektro-manyetik etki oluşturularak, bulutları bulundukları konumdan yükseltklerini ve yağmurun oluşmasını engellediklerini açıkladı. 5 kilometre karelik alan üzerinde yapılan deney sayesinde 3-4 saat içinde gökyüzü bir miktar bulutlardan temizlendi.

Projenin hazırlanmasını ve hayata geçirilmesinde etkin olan Moskova Bilim ve Teknoloji Komitesi İgor Zorin deneyin Moskova Saati ile saat 10.00 sıralarında başladığını ve 15.00'e kadar devam ettiğini anlattı. Zorin, "Gökyüzünü tamamıyla tabii ki temizleyemedik, ancak deneyin başarılı geçtiğini söyleyebiliriz. 5 kimoetre karelik alanın büyük kısmını bulutlardan temizledik" diye konuştu.

Deneyin 'Çijevskiy Avize' adı verilen cihazla ilgili çalışmaların devam etmesi gerektiği gösterdiğini belirten uzmanlar, özellikle rüzgarın deneye olumsuz etki yaptığını kaydetti.

{flv}bulut{/flv}

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan